Rajhrad

pisarzblizkarajhradDo benediktínskeho kláštora v Rajhrade nás priviedla mimoriadna prehliadka kláštornej prelatúry, ktorá sprístupňuje bežne neotvorené časti doteraz neopravených priestorov. Okrem nej, sídli v kláštore už od roku 2005 Památník písemnictví na Moravě, ktorý spravuje slávnu benediktínsku knižnicu so 65 000 zväzkami kníh. My sme boli v Rajhrade prvýkrát a určite nie posledný. Nasledujúca reportáž možno privedie do Rajhradu aj vás.

Rajhrad sa nachádza približne 12 km od Brna, takže cesta z hlavného nádražia netrvá dlhšie než dvadsať minút. Po malom blúdení mestom, prechádzame cez gaštanovú alej, na ktorej konci vidíme barokový komplex budov benediktínskeho kláštora, najstaršieho kláštora na Morave.
Našu cestu najskôr smerujeme do reprezentatívnych priestorov prelatúry, kde nahliadame do tzv. sněmovného sálu a kulečníkového sálu, prechádzame sa po priestoroch, ktoré v minulosti slúžili ako byt opáta. Tieto priestory zatiaľ neprešli rekonštrukciou, a preto tu farebne ozdobený sál či naleštený nábytok nenájdete. Steny jednotlivých miestností sú popraskané, maľby na nich vyblednuté. Väčšina priestorov zostala v stave, ktorý demonštruje, že areál opátstva bol v socializme využívaný armádou ako sklad.

kupelkarajhrad betkarajhrad

Na strane druhej, priestory prelatúry majú svoje kúzlo. Maľby na stenách nám umožňujú si predstaviť, ako vyzeral snemovný sál v časoch, keď sa tu schádzala vybraná moravská, ale aj rakúska spoločnosť. Nás zaujala opatstká secesná kúpeľňa a výhľad do tzv. Rajskej záhrady, ktorá sa nachádza uprostred kvadratúry.

kupelkarajhrad

nadvorirajhrad

Pri východe sme sa stretli s PhDr. Jindrou Pavelkovou, ktorá nám povedala čo je okrem sprístupnenia prelatúry súčasťou ich aktuálnych aktivít: „Zabýváme se i katalogizací knihovny, kde knížky, převádíme do elektronického systému a spracováváme je věcně, určujeme provenience, takže si hrajeme s heraldikou, potýkáme se s paleografií, protože spousta tech přípisků je rukopisná. Vždy když si zvykneme na ruku knihovníka, aby jsme zjistili, co tam napsal, tak to nějakou dobu trvá. A samozrejme se snažíme o další popis jako je kodikologický, zabýváme se vazbou, výzdobou.“
Keďže naša pamäť je nespoľahlivá , veľmi nás potešilo, že k celému projektu vyšla publikácia, ktorú si mohol zobrať ktokoľvek z návštevníkov. Volá sa Milovníci a mecenáši věd a umění v řeholním rouše a s takýmto podtitulom vyšiel i katalóg k samotnej výstave. Pavelková k samotným publikáciám dodáva, že „..na webu MZK v katologu jsou vypracované rajhradské záznamy. Rozepsané jednotky se nedají objednat, ale jsou to staré knížky z rajhradského kláštera, pričemž se tyto záznamy posouvají do katalogu muzea brněnska jako písemnosti aby byli dostupné a dali se objednat i od nich. “

pavelekova2
PhDr. Jindra Pavelková

Ďalej sme pokračovali prehliadkou pamätníka písomníctva. Pamätník ponúka stálu expozíciu, ktorá zahŕňa históriu kláštora, najvýznamnejšie osobnosti, ktoré sú s kláštorom spojené a prehliadku interiéru reštaurovanej historickej benediktínskej knižnice. V nej sa okrem 18 000 kníh nachádza aj samohybný glóbus s priemerom 1,7 m, hodiny, ktoré okrem rajhradského času ukazujú aj 12 časov podľa časových pásiem vo významných svetových metropolách, či tajné schodisko vedúce na druhé poschodie knižnice.

monikarajhrad
Táto časť prehliadky bola komentovaná a pani sprievodkyňa bola veľmi príjemná a ochotná zodpovedať všetky naše otázky. Ďalšiu časť expozície sme si prešli samy, výklad bol zaistený formou tabulí s informačným textom, ktoré dopĺňali prezentácie v počítačoch. V jednej miestnosti sme si prezreli model stredovekého pisára a repliku časti jeho skriptória, zatiaľ čo na strope sa premietal asi 10 minútový dokument o výrobe pergamenu z ovčej kože.

pisarrajhrad

Po našej návšteve môžeme s pokojným svedomím prehlásiť, že deň v benediktínskom kláštore v Rajhrade bol výborne strávený voľný čas. Dobre sme sa zabavili, dozvedeli sa niečo nové a atmosféra kláštora v nás zostala ešte dlho po odchode. Opätovnú návštevu sme chceli naplánovať čo najskôr, a preto sme sa opäť obrátili na PhDr. Jindru Pavelkovú s otázkou, na čo sa môžeme tešiť nabudúce: „Na podzim máme připravené ještě další tři přednášky a na příští rok chystáme výstavu k husitské problematice, kterou obsahově připravuje docentka Krmíčková.“ Tak do skorého videnia v Rajhrade!

Napsat komentář