Rozhovor 1: digitalizácia archívneho materiálu

sna
Slovenský národný archív, zdroj: flickr.com

Počas medzinárodnej konferencie Archival cooperation and community building in the Digital Age v Prahe sme mali možnosť zoznámiť sa s rozdielnymi prístupmi k digitalizácii archívnych materiálov, ktoré predstavili významné európske archívy, knižnice či iné odborné inštitúcie.

Prinášame vám rozhovor s PhDr. Radoslavom Ragačom, PhD. zo Slovenského národného archívu v Bratislave.

PhDr. Radoslav Ragač, PhD. vyštudoval archívnictvo a históriu na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského a v súčasnosti je riaditeľom SNA v Bratislave. Je tiež predsedom Slovenskej genealogicko-heraldickej spoločnosti, členom Spoločnosti slovenských archivárov, a členom redakčnej rady časopisov ako Slovenská archivistika, Revue Pamiatky a múzeá či Pamäť národa.[1]

Riaditeľ SNA nám prezradil niečo o digitalizácii historických prameňov na Slovensku, napríklad že „boli zdigitalizované stredoveké listiny zo Slovenska a stiahnuté boli na web Monasteria“ alebo by sme mohli spomenúť európske projekty, ktoré digitalizujú „ščítacie hárky zo ščítania ľudu z rokov 1930-40 slovenské a 39 ríšske sčítanie“. Viac vo videu:

Viac o digitalizácii historických prameňov nájdete v našej brožúre k projektu.

Odporúčame vám pozrieť si aj rozhovor na TA3 s Radoslavom Ragačom, ktorý prezrádza viac o archívoch, archívnictve a Slovenskom národnom archíve.

RR
Riaditeľ SNA PhDr. Radoslav Ragač, PhD., zdroj: internet.

 Ak chcete o tejto téme vedieť viac, sledujte nás aj naďalej!

znak_FFProjekt vznikol za finančnej podpory České archivní společnosti a Filozofickej fakulty Masarykovej univerzity.

 

[1] Aktivity Slovenskej genealogicko-heraldickej spoločnosti, [online]. Dostupné z: < http://documents.icar-us.eu/documents/2014/05/lecture-final-conference-memory-without-borders-ragac.pdf >.

Napsat komentář