Ponuky Erasmus+ pre štúdium a prax v zahraničí

homo-erasmus1Ústav pomocných věd historických a archivnictví  FF MU vypisuje nové kolo prihlasovania na študijný program Erasmus+, na podzimný aj jarný semester v akademickom roku 2016/2017. V ponuke je momentálne 8 európskych univerzít, ku ktorým sa pravdepodobne čoskoro pridajú ďalšie 4.

Netreba zabúdať ani na možnosti pracovných stáží Erasmus+, ktoré si buď študent môže dohodnúť sám alebo využije ponuku dohôd s našim ústavom, momentálne v 5 inštitúciách.

Využite túto jedinečnú príležitosť a obohaťte svoj život o zahraničnú skúsenosť!!

Hneď na začiatku treba poznamenať, že na Erasmus (či študijný alebo pracovný) môže študent ísť opakovane, do 12 mesiacov v rámci rámci programu a cyklu. Programy sa navzájom nevylučujú a to sa týka aj ďalších štipendijných programov, nie len Erasmu. To znamená, že každý študent by mohol ísť do 12 mesiacov na študijný pobyt + do 12 mesiacov na stáž počas Bc. cyklu a rovnako ďalších do 12 mesiacov na študijný pobyt + do 12 mesiacov na stáž počas Mgr. cyklu. Teoreticky môže študent stráviť v zahraničí 24 mesiacov na bakalárovi, ďalších 24 mesiacov na magistrovi a stále sa uchádzať o iné programy (viac TU). Verte mi, je to tak aka zrátaj si to sám/a TU.

Tak prečo zahadzujem svoju šancu a nejdem von aspoň na semester?

Každý študent má nárok na „bezplatné“ vzdelávanie na 3+1 a 2+1 roku, čo je dokopy do 7 rokov bezplatného štúdia na univerzite. Treba sa zamyslieť nad tým, čo chcem robiť, keď dokončím školu.. pobyt v zahraničí v každom smere zviditeľňuje absolventov na trhu práce, pomáha nie len odborne, ale zvyšuje úroveň cudzieho jazyka, rozširuje rozhľad či učí samostatnosti. Tieto kvality sú nevyhnuté pre nájdenie vhodnej páce, či už v odbore alebo mimo neho. Nestojí si za to obetovať jeden semester?

Okrem toho je možné, aby na študijný pobyt vycestovali 2 ľudia naraz, teda môžete ísť na pobyt aj s kamarátom či kamarátkou z PVHaA :)

Mníchov -2 miesta na 1 semester (NJ, príp. AJ)

Gießen – 2 miesta na 1 semester (NJ, príp. AJ)

Würzburg – 2 miesta na 1 semester (NJ, príp. AJ)

Toruń – 2 miesta na 1 semester (AJ, príp. polština)

Wroclaw – 2 miesta na 1 semester (AJ, príp. polština)

Bratislava – 4 miesta na 1 semester (slovenčina:-)

Padova -1 miesto na celý rok (AJ, italština)

Pisa – 1 miesto na celý rok (AJ, italština)

Lublin – 2 miesta na 1 semester (AJ, príp. polština)

+ očakávané nové zmluvy : Řím, Durham, Luxembourg

m

AKO SA PRIHLÁSIŤ NA ŠTUDIJNÝ POBYT

Na študijný pobyt Erasmus+ na daných univerzitách sa môže prihlásiť študent, ktorý:

  • študuje PVH alebo archivnictví na MU a je zapísaný do min. 2. ročníka Bc. štúdia, do Mgr. alebo PhD. štúdia v prezenčnej, kombinovanej alebo distančnej forme
  • je počas celej doby pobytu riadne zapísaný ku štúdiu na katedre (štúdium nesmie prerušiť ani ukončiť)
  • spĺňa Kvalifikační podmínky programu Erasmus+: Erasmus pro studijní pobyty
  • spĺňa jazykové požiadavky krajiny (v prípade nemeckým univerzít je nutná stredne pokročilá nemčina, aspoň B1)

Študent, ktorý sa chce prihlásiť na dané univerzity, musí byť najprv nominovaný Ústavom PVHaA a následne vyplniť online prihlášku. Prihlásiť sa môžete na základe vyplnenej prihlášky a motivačného listu v češtine/slovenčine.

Termín pre podávanie prihlášok na akademický rok 2016/2017 je na Ústave PVHaA stanovený:

1.kolo na 2016/2017:

piatok 4.3.2016 – registrácia v systému ISOIS bude prebiehať pre Ústav PVHaA od 20.2. až 4.3.

Viac o partnerských univerzitách a podmienkach na prihlásenie sa dozviete na našich stránkach v sekcii Mezinárodní mobility – Partnerské univerzity.

m

PRACOVNÁ STÁŽ ERASMUS+

Netreba zabúdať ani na pracovné stáže Erasmus+, ktoré si buď študent môže dohodnúť sám alebo využije ponuku dohôd s našim ústavom, momentálne v inštitúciách:

  • Dokumentationsarchiv Österreichischen Widerstands ve Vídni (pro ty, které láká archivní materiál převážně z doby NS-režimu a druhé světové války)
  • Diecézním archivu v St. Pölten
  • Dolnorakouském zemském archivu v St. Pölten
  • Jihotyrolském zemském archivu v Bozen/Bolzanu
  • Tyrolském zemském archivu v Innsbrucku (bude ještě potvrzeno)

V St. Pölten boli toto leto 3 naši študenti, prečítajte si ich skúsenosti, možno vás inšpirujú :)

Pokud tedy máte zájem o některý z těchto archivů, napište na vedení ústavu (Petr Elbel); uveďte taky, zda chcete 2 měsíce nebo i více (pak uveďte kolik). Podmínkou je znalost němčiny, což platí nejen o Vídni, ale i o Bolzanu – personál Jihotyrolského zemského archivu hovoří německy a archiv uchovává téměř výlučně německé archiválie. Znalost italštiny by byla určitým bonusem, rozhodně však není nutná!

Erasmus+

Pokiaľ nad štúdiom v zahraničí premýšľate, určite si prečítajte aj skúsenosti študentov FF. Ak máte akékoľvek otázky alebo pochybnosti, neváhajte kontaktovať Betku z BSS – na našom Facebooku alebo na cas.brno.studenti@gmail.com.

Napsat komentář