Letní škola němčiny v Poděbradech

letní sportyBARBORA BITTNEROVÁ 
Pomocné vědy historické, FF MU

Typ zahraničního programu: Sommerkolleg v Poděbradech 2015 (letní jazyková škola)
Hostující instituce: Karlova Univerzita, Ústav jazykové a odborné přípravy
Zařazení: AKTION Česká republika – Rakousko 
Trvání: 5.- 25. července 2015

Zaměření: výuka německého jazyka

Osobní zkušenost:

Letní jazykové školy- Sommerkollegs, pořádá zatím s pevnou pravidelností program AKTION. V roce 2015, jako v předchozích ročnících zorganizoval a uskutečnil dvě letní jazykové školy, zaměřené na německý jazyk- v Českých Budějovicích a v Poděbradech.

Poděbrady
Poděbrady

Vzhledem k mé zvyšující se potřebě oprášit a zlepšit si znalosti němčiny, stal se mou vybranou cílovou stanicí pro tuto možnost, jazykový kurz v Poděbradech. Letní škola trvala tři týdny, byla zaměřená na intenzivní výuku němčiny, kde se skupina českých a skupina rakouských studentů učila paralelně v dopoledních hodinách jazyk druhé země. Výuku pro české studenty vedli rodilí rakouští lektoři. A zase naopak, pro rakouské studenty vedli výuku čeští lektoři.

My, čeští studenti jsme byli po úvodním rozřazovacím testu rozdělení do tří skupin podle jazykových znalostí, takže se nikdo nemusel obávat, že by výuku a výklad případně nestíhal. Výuka probíhala jednak v dopoledním bloku, kdy byly 4 vyučovací hodiny denně ve formě různých interaktivních her, společných projektů a presentací. Odpolední semináře pak měly konverzační a diskusní charakter, ve smíšených česko-rakouských skupinách studentů, kde probíhala konverzace na daná aktuální témata.

Mimo denní výuku jazyků byla letní jazyková škola doprovázena i celou řadou „mimoškolních“ aktivit, bohatým doprovodným kulturním programem, spoustou exkurzí a přednáškami zajímavých osobností, např. Mag. Martina Hojni z Rakouského velvyslanectví v Praze. A v neposlední řadě samo prostředí kurzu, lázeňské město Poděbrady je bohaté na různé kulturní, společenské a sportovní akce, kterých jsme se mohli zúčastnit.

Exkurze v aExkurze v automobilce TPCA Kolínutomobilce TPCA Kolín
Exkurze v aExkurze v automobilce TPCA Kolínutomobilce TPCA Kolín

Studenti, kteří byli vybraní k účasti v jazykovém kurzu, zaplatili před začátkem tohoto kurzu účastnický poplatek ve výši 3.000,-Kč. Ale dále již bylo vše hrazeno ze stipendia, nejen ubytování na kolejích přímo v Poděbradech (výhodou bylo, že jsme bydleli ve smíšených česko- rakouských pokojích po dvou a o to byla intenzita výuky němčiny ještě vyšší), ale i strava ve formě snídaně a pak každý účastník dostal stravenky, aby si další jídlo během dne mohl individuálně přizpůsobit podle vlastní potřeby. Ze stipendia byla také hrazena výuka, včetně všech učebních materiálů, dále doprava a vstupné na všechny exkurze a návštěvy kulturních památek.

Mně osobně tento kurz jazykově velmi pomohl, a kdyby nebylo podmínkou, že každý účastník může na kurz jen jednou, neváhala bych ani na minutu a jela s radostí znovu.

Všechno, co kurz nabízí, nám všem pomohlo přinejmenším se „odblokovat“ a začít přirozeně aktivně mluvit. Měli jsme možnost „naposlouchat“ si německy mluvící rodilé mluvčí a své vrstevníky, získali jsme spoustu krásných zážitků a nové přátele :)

*všetky fotografie sú zo súkromného albumu autorky a zverejnené s jej súhlasom.

Barbora využila jednu z ponúk letných škôl, ktoré sprostredkovala BSS ČAS na svojom webe. Ktorú využiješ ty?

Napsat komentář