Pracovní stáž v Grazi

DSC04901ALŽBETA VICIANOVÁ
Pomocné vědy historické, FF MU

Typ zahraničního programu: pracovná stáž, Erasmus+
Hostující instituce:  VESTIGIA – The Manuscript Research Centre of Graz University (Karl-Franzens-Universität), Rakúsko
Trvání: 08/2015 – 01/2016

Zaměření:

  • Počas pracovnej stáže som mala možnosť zoznámiť sa so zbierkami zo Special Collections (oddelenie historických prameňov) a spôsobom ich spracovania. Väčšiu časť praxe som strávila digitalizáciou rukopisov, ale občasne sa mi podarilo dostať aj do reštaurátorskej dielne. Mimo hlavných aktivít som mala možnosť študovať materiály k mojej diplomke.
  • prednášky: Digital Humanities and cultural heritage: opportunities and impact (Austrian Centre for Digital Humanities)
  • workshop: Automatisierte Erkennung handschriftlicher Dokumente mit Transkribus (Austrian Centre for Digital Humanities)

Osobní zkušenost:

ach, tá nemčina
ach, tá nemčina

Svoje magisterské štúdium som sa rozhodla predĺžiť a opäť vyraziť za pracovnými skúsenosťami do zahraničia. Graz som si vybrala, pretože predchádzajúci rok som bola na rovnakej univerzite na letnej škole, zaujala ma a keďže kontakty zostávajú…

Svoju stáž som začala už v auguste a mala možnosť vychutnať si Graz v plnej letnej paráde. Mala som ju dojednanú s voľnejším pracovným programom, aby som občas mohla v Grazi robiť na diplomke – spočiatku som dlho hľadala tému, potom som ňou pomaly prechádzala, čítala zahraničnú odbornú literatúru a pod.

Jazykom môjho pracovného pobytu bola výlučne angličtina, ale mala som ambície zlepšiť si aj nemčinu. Postupne som zistila, že po pár mesiacoch vlastne hovorím stále po anglicky (v Rakúsku vie po anglicky skoro každý a mnohí z nich sa tešili, že si ju môžu precvičiť) a moje ambície postupne klesali… snažila som sa dostať na nejaký kurz, ale neúspešne, resp. bolo to možné len za plnú cenu (asi 450e), takže sa nemčina po čase presunula do gastronomického okienka – používala som ju len v potravinách, v reštauráciách a baroch. Celkovo sa stupeň mojej nemčiny zlepšil, keď som si ľudí trochu napočúvala (kolegov, známych) alebo nehovorili echt steirisch, rozumela som dosť veľa, s rozprávaním je to stále bieda :D

v Digitalizačnom centre KFU
v Digitalizačnom centre KFU

Štipendium som mala 600e mesačne, čo pokrylo asi 80-100% nákladov (v lete pri vysedávaní v parku 100%, inak menej), ale keď človek šetril (jazdil na bicykli, varil si doma), dalo sa vyžiť. Výhodou Grazu je, že skoro všetci študenti jazdia na bicykloch, je teda ľahké nejaký zohnať za rozumnú cenu alebo len proste dostať k užívaniu v rámci ubytovania. Zahraniční študenti si musia na stáži hľadať ubytovanie sami a často je možné nájsť voľné izby len na niekoľko mesiacov od miestnych študentov, ktorí rovnako vycestovali na kratšiu dobu a bicykel si jasné že neberú. Najväčším problémom sa ukázalo nie nízke štipendium, ale drahé pivo, ktoré stálo 3,5-4,5e. Ešteže som nešla do Škandinávie…

Ak by som mala svoj polročný Erasmus zhrnúť, bola to skvelá skúsenosť. Graz je pekné študentské mesto, na univerzite boli na mňa všetci milí a ochotní pomôcť mi s každým problémom. Spočiatku najväčšie pozitívum praxe – väčšia sloboda (napr. že nikto neriešil o koľkej som prišla či odišla, keď som potrebovala odísť domov, mohla som) sa po čase ukázalo pre mňa ako negatívum, pretože po niekoľkých týždňoch ma začalo frustrovať niekoľko vecí.. dosť ma vyčerpávalo, že som si niekedy akoby nasilu musela hľadať prácu, písať ľudom emaily alebo za nimi chodiť, či by som nemohla na pár dní prísť k ním na oddelenie, stále sa časovo synchronizovať a i; vtedy som sa cítila ako piate koleso na voze. Myslím, že to bolo spôsobené faktom, že sem nechodia stážovať takmer žiadni študenti a nie je vytvorený približný program možných činností. Prijala som to ako novú inú skúsenosť,  a tak som chodila na niektoré prednášky či obedné diskusie do Austrian Centre for Digital Humanities alebo postupne čítala zdroje k diplomke. Celkovo som sa ale veľa naučila, vyskúšala si aj netradičné činnosti (napr. reštaurovanie negatívov na výstavu) a určite by som na stáž išla znova.

Dúfam, že aj tieto riadky povzbudia študentov a rovnako sa prihlásia na zahraničné mobility. Stojí to za to!

DSC05206
všade okolo kopce, Schöckl

*všetky fotografie sú zo súkromného albumu autorky a zverejnené s jej súhlasom.

Napsat komentář