Studijní pobyt v Berlíně

Instantný, ale intenzívny program pre návštevu mojich kamarátok v BerlíneBARBORA KUBÍKOVÁ
Pravěká archeologie Předního Východu, FF MU

Typ zahraničního programu: študijný pobyt, Erasmus
Hostující instituce: Freie Universität Berlin, FB Geschichts- und Kulturwissenschaften
Studijní zaměření: Altertumswissenschaften – Vorderasiatische Archäologie
Trvání: 01.04 2014 – 31.07 2014

Předměty:

  • účel pobytu bola práca na diplomovej práci, zbieranie materiálov a odborné konzultácie, A2 Level Deutschkurs

Osobní zkušenost:
Pre pobyt v zahraničí ma motivovalo mnoho vecí. V prvom rade sú to pozitívne skúsenosti a ohlasy od študentov, ktorí už absolvovali Erasmus, ďalej naše prepojené vzťahy a spolupráca medzi Blízkovýchodnými archeologickými inštitútmi. Viacero významných akademických osobností Freie Universität v Berlíne vyučujú na našom obore a taktiež naši študenti sa mohli zúčastniť archeologických projektov v Azerbajdžane a Turkmenistane. Už pri písaní bakalárskej práce som využila možnosti kvalitnej špecializovanej archeologickej knižnice na inštitúte, takže prostredie mi bolo dôverne známe. Pre dobrú dostupnosť z Brna do Berlína, voľba ísť si vyskúšať semester v inom prostredí a možno i nadobudnúť kontakty pre moju budúcu kariéru, bola jasná. Samozrejme v neposlednom rade je to i samotné mesto Berlín. Momentálne absolútne vyhovuje môjmu veku a povahe. Je dynamické, premenlivé, živé, aktívne, nekonformné a progresívne. V jarnom semestri obzvlášť žijú ulice hudbou a tancom.

Berlín plný pouličných inštalácií, historické pamiatky nadobúdajú nove súčasné i politické odkazyBerlín je plný ľudí z rôznych krajín a kultúr, takže s angličtinou sa dohovoríte všade. Keďže ja som navštevovala jazykový kurz v škole, snažila som sa rozvíjať si nemecký jazyk. Reakcie na moje smiešne začiatočnícke pokusy boli viac než srdečné. V štúdiu nemčiny chcem pokračovať, keďže som tam nadobudla pevné gramatické a konverzačné základy.

Čo sa týka výšky štipendia je dostačujúce, pokiaľ cena vášho ubytovania nepresiahne polovicu prideleného štipendia.

Na začiatku si to vyžaduje istú dávku odvahy sa prihlásiť, preto je veľmi príjemné, keď nie ste v tom úplne samí. Potom si človek prejde mnohými organizačnými záležitosťami a aklimatizáciou, ale ako náhle sa tam zabývate a cítite sa „ako doma“ už je skoro koniec a Vám sa vôbec nechce späť.

Boli to naozaj štyri veľmi zaujímavé mesiace. Spoznať, ako ľudia žijú inde, neskutočne otvára obzory a mení názory. Nebojte sa spraviť ten krok. Vrelo odporúčam.

*všetky fotografie sú zo súkromného albumu autorky a zverejnené s jej súhlasom.

Napsat komentář