Studijní pobyt v Pise

Cinque TerreONDŘEJ SCHMIDT
Historie, FF MU

Typ zahraničního programu: studijní pobyt, Erasmus
Hostující instituce: Università di Pisa, Facoltà di Lettere e Filosofia
Studijní zaměření: Storia
Trvání: 1.8.2013 – 30.6.2014

Předměty:

  • Příprava diplomové práce

Osobní zkušenost:
K myšlence vyjet studovat do zahraniční jsem se propracovával spíše postupně. Hlavní motivací bylo naučit se nový jazyk (italštinu) a navštívit italské archivy, což jsem potřeboval k napsání diplomové práce; strávit rok v Itálii ovšem také není k zahození… Z destinací tehdy byla možná jen Pisa – nově je možné vyjet též do Padovy –, což se však nakonec ukázalo jako velmi šťastné řešení.

Pokud jde o jazykovou úroveň, absolvoval jsem nejprve dva semestry kurzu italštiny na FF MU a poté měsíční EILC kurz v Sieně, který byl hrazen z Erasmus stipendia. Zvláště ten bych doporučil, protože výuka probíhá velice intenzivně. Siena je krom toho jedno z nejhezčích měst v Itálii, v době kurzu navíc probíhalo Palio, tradiční historický závod na koních okolo náměstí Piazza del Campo, což je skutečně výjimečný zážitek.

Můj dvousemestrální pobyt v Pise byl zaměřen na psaní diplomové práce, která se geograficky úzce týkala Itálie, resp. oblasti někdejšího aquilejského patriarchátu, dnes Furlanska. Jistou výhodou bylo to, že jsem se mohl v klidu věnovat psaní, aniž bych byl zatěžován běžnými povinnostmi spojenými s normální výukou. Většinu času jsem tedy trávil ve velice dobře vybavené knihovně na Scuola normale superiore. Kromě toho jsem podnikl archivní výzkum v archivech a knihovnách v Udine, Cividale del Friuli, Benátkách a Florencii.

Pisa má výrazně univerzitní charakter, takže je plná mladých lidí a nabízí mnoho možností vyžití. Nachází se téměř na pobřeží a na pláž je to autobusem pár minut. Pro mě bylo ovšem asi nejzajímavější cestování po všech možných částech Itálie, ať už sám v rámci mých archivních cest, nebo spolu s dalšími přáteli z naší „pestré“ mezinárodní skupinky. Neměl bych také zapomenout na vynikající italskou kuchyni, toskánské víno a kávu…

Po finanční stránce jsem si nemohl stěžovat, stipendium bylo dostatečné. Malý problém zprvu představovalo ubytování, neboť pisánská universita nenabízí koleje, takže bylo třeba si byt shánět sám. Na druhou stranu i to bylo možná pozitivum, protože jsem nakonec bydlel přímo v centru města na Lungarnu (nábřeží Arna), což je nepochybně nejhezčí část města.

Na závěr tedy studium v Itálii nemohu než doporučit. V zásadě jsem se nesetkal s žádnými výraznějšími problémy a pobyt pro mne byl zcela jistě vynikající zkušeností jak po stránce profesní, jazykové a kulturní.

*všetky fotografie sú zo súkromného albumu autora a zverejnené s jeho súhlasom.

Napsat komentář