Studijní pobyt v Ankaře

Lod ktora sa plavi do neznamaVILIAM VATEHA
Informační studia a knihovnictví, FF MU

Typ zahraničního programu: studijní pobyt, LLP Erasmus
Hostující instituce: Hacettepe University, Department of Information Management (Bilgi ve Belge Yönetimi), Ankara, Turecko
Studijní zaměření: Information Management
Trvání: 15.9.2012 – 30.6.2013

Předměty:

  • Information Centres in History of Civilizations
  • Developments in Public Librarianship
  • Electronic Archiving and Records Management
  • System Analysis

Osobní zkušenost:
Čo ma motivovalo ísť na Erasmus? Motivovalo ma okolie a ako moja stará mama zvykne vravieť: „Kto sa hanbí, má prázdne gamby“ a ako zvyknem hovoriť ja a moje okolie: „Keď dávajú ta ber“. A keďže priatelia okolo mňa taktiež šli na Erasmus, nechcel som zostať pozadu a keďže škola dávala, tak som zobral.

Ako už býva zvykom, a nie len v starom Egypte, Rakúsko-uhorskej monarchii, ale aj inde na svete treba sa zoceliť pred administratívou. Po vojne je každý generál a po celom tomto procese môžem povedať, že to nebolo až také zle a hlavne, trúfam si aj na viac. Myslím, že je to krásny vstup do reálneho sveta a keď vravia, že škola neučí nič praktické, tak to nie je pravda.

Aby som bol úprimný, nečakal som vysokú úroveň Erasmus štúdia na univerzite, ale bol som milo prekvapený. Učitelia perfektne ovládali anglický jazyk. Lekcie pripomínali súkromné hodiny a to bolo dobre. Pracoval som na seminárnych prácach a testom som bol ohodnotený len dvakrát. Máte teda čas na samostatnú prácu, čo je pre budúcu vedeckú kariéru dôležitý predpoklad.

Turecko je zaujímavá krajina, avšak ak si chcete užiť zábavu typu disco, more, pláž a párty, do Ankary nejazdite. Ak ste však čítali knihu od Zamarovského Za tajemstvím říše Chetitů, prídete si v Ankare a blízkom okolí na svoje. Odporúčam vo voľnom čase veľa cestovať, čo Vám pomôže spoznať túto zaujímavú krajinu. Ak zhrniem pozitíva, tak nemôžem nespomenúť vynikajúcich učiteľov, lacné jedlo v menze, príjemných ľudí, zdokonalenie a naučenia sa nového jazyka, a hlavne skúsenosť žitia v inej krajine s inou kultúrou. Taktiež mi chýba ranné vyvolávanie mešity. Negatíva asi len to, že si všetci mysleli, že som Nemec (nič proti Nemcom), nefungujúca mestská doprava a úroveň anglického jazyka Turkov.

A ešte pár povzbudivých slov. Pobyt v Turecku ma naučil pridávať si jogurt do každého jedla, za čo som neskonale šťastný, nasledujúcich pár rokov si nepotrebujem kupovať kebab a počas stopovania Vás každý vodič kamiónu pozve na obed. Turecko mi ukázalo, že nie všade sa kradne a nezištná pomoc je normálnou súčasťou života. Myslím, že Erasmus zmení každého, len záleží, čo si z neho odnesiete, ale väčšinou sú to pozitívne skúsenosti, ktoré môžete v budúcnosti zúročiť. A kto Vám po škole bude platiť za to, aby ste žili v cudzej krajine? Pre zvýšenie citačného indexu zacitujem opäť sám seba: „Keď dávajú ta ber!“

*všetky fotografie sú zo súkromného albumu autora a zverejnené s jeho súhlasom.

Napsat komentář