Studijní pobyt ve Würzburgu

Würzburgská rezidenciaOĽGA KONÍČKOVÁ
Pomocné vědy historické, FF MU

Typ zahraničního programu: študijný pobyt, Erasmus+
Hostující instituce: Julius-Maximilians-Universität Würzburg, Philosophische Fakultät
Studijní zaměření: Mittelalterliche Geschichte und historische Hilfswissenschaften
Trvání: September 2015 – Február 2016

Předměty:

  • Historische Hilfswissenschaften (jednalo sa o modul, ktorý pozostával z přednášky a cvičenia)
  • Europa im 11. Jahrhundert (přednáška)
  • Oberseminar zur mittelalterlichen Geschichte (seminár)

Osobní zkušenost:
Mojou motiváciou bolo to, že som chcela spoznať život v inej krajine a vyskúšať si aj ospevovaný “erasmácky“ život. Tiež dosť zavážilo to, že som si chcela zlepšiť nemčinu. Takže keď sa objavila možnosť vycestovať, tak som toho využila.

Čo sa jazyka týka, tak v tomto mi dosť pomohol intenzívny jazykový kurz, ktorý ponúka Sprachcentrum vždy před začiatkom semestra, ten rozhodne odporúčam každému. Počas semestra bolo možné navštevovať aj priebežný jazykový kurz a viacero pomocných kurzov, čoho som tiež využila. Keďže sú tieto kurzy zamerané na zahraničných študentov, je to dobrá možnosť sa zoznámiť sa ďalšími “erasmákmi.“

Regulérna výuka, až na vybrané predmety prebiehala v nemčine, ale netreba sa toho báť, vyučujúci sú veľmi ústretoví. Trošku šok bolo pre mňa zistenie že výuka začínala v rámci akademickej štvrťhodinky vždy o pätnásť minút neskôr ako je písané v rozvrhu.

Štipendium pokryje cca 80% nákladov, takže odporúčam si pred odchodom trošku našetriť aby ste mohli aj cestovať a užiť si Erasmus ako sa patrí.

Celkovo hodnotím pobyt ako pozitívny a rohodne odporúčam každému, kto uvažuje nad zahraničným pobytom aby sa nebál a išiel. Predsa len, príležitosť ísť do zahraničia v rámci štúdia by bolo škoda nevyužiť.

*všetky fotografie sú zo súkromného albumu autorky a zverejnené s jej súhlasom.

Napsat komentář