Pracovní stáž v Rakousku

NOeLAVÁCLAV NEČADA
Archivnictví, FF MU

Typ zahraničního programu: pracovná stáž, Erasmus+
Hostující instituce: Niederösterreichisches Landesarchiv St. Pölten
Pracovní zařazení: Asistence při zařazování archivního materiálu
Trvání: červenec – srpen 2016

Zaměření:
Seznámení se s postupy při inventarizaci a třídění archivního materiálu různého typu; zpracování fondu pozůstalosti architekta Carla Gangolfa Kaysera, vrchnostenské agendy statku Waidhofen an der Thaya ap. Práce s archivním programem a databází AUGIAS. Seznámení se základními restaurátorskými postupy.

Osobní zkušenost:
Původně jsem vůbec neplánoval na praxi jet, ale pak mě oslovil pan doktor Elbel, zda bych nechtěl, tak jsem se nakonec rozhodl. Na absolvování praxe v zahraničí mě motivovalo, že se jedná o zkušenost, kterou nemá úplně každý a která se mi pak někdy v budoucnu může hodit. Největší obavy jsem měl z různého zařizování a vyplňování formulářů, což nakonec nebylo vůbec, tak hrozné, jak jsem očekával. Co se týče samotné praxe, mohl jsem po mnoha letech v praxi použít více němčinu i v mluvené podobě. Velice zajímavá byla i samotná náplň práce v archivu. Pořádali jsme zde nejprve fond architekta C. G. Kaysera autora dnešní podoby hradu Kreuzenstein u Vídně. Druhým fondem, který jsme pořádali byl pak fond panství Waidhofen/Thaya. Oba tyto fondy obsahovaly mnoho zajímavých dokumentů, zatímco ve fondu architekta Kaysera se nalézalo mnoho různých skic a fotografii, tak fond Waidhofen/Thaya obsahoval velké množství úředních knih v časovém rozmezí od 16. století do století 20. K pořádání takto zajímavých archiválií, by jsme se pravděpodobně při praxi v našich archivech nedostali. Během praxe nám také ukazovali restaurátorskou dílnu a restaurátorka věnovala velké úsilí tomu, aby mě naučila vázat správně archivářský uzel. Rovněž jsme častěji chodili do depozitářů.

Vašek v archíveOkolí města St. Pölten pak skýtá v okolí množství cílů pro výlety. Poblíž se nachází historické město Kremže a kláštery Götweig, Melk a Lilienfeld. Dobré vlakové spojení je ze St. Pölten také jak na Vídeň, tak na Linec.

Poskytnuté stipendium pohodlně pokrývá potřebné výdaje a kdybych neutrácel velké sumy za zmrzlinu a nekupoval si po antikvariátech knížky, tak by mi snad i něco zbylo.

Svou praxi v St. Pöltnu hodnotím velice pozitivně a jsem rád, že jsem nakonec jel. Praxe v zahraničí je podle mě dobrým strávením prázdnin a není nutné z ní mít obavy.

*všetky fotografie sú zo súkromného albumu autora a zverejnené s jeho súhlasom.

Napsat komentář