Pracovní stáž v Rakousku

Lukáš 3LUKÁŠ LEXA
Archivnictví – Historie (dvouoborově), FF MU

Typ zahraničního programu: pracovná stáž, Erasmus+
Hostující instituce: Dokumentationsarchiv des österreichischen Widerstands in Wien
Pracovní zařazení: Oddělení „Archiv“
Trvání: 2 měsíce, 15. červenec – 15. září 2016

Osobní zkušenost:
Lukáš 5Pro práci českého archiváře je důležitá znalost německého jazyka stejně jako povědomí o paměťových institucích sídlících ve Vídni, která byla dlouhá léta hlavním městem habsburského soustátí. Svou stáž jsem proto pojal jako nakouknutí nejen do činnosti a fondů svého působiště, ale navštívil jsem i další archivy, muzea nebo třeba rakouskou národní knihovnu. Toto všechno mi dalo kýžené zkušenosti, o které jsem před odjezdem tolik stál.

Samozřejmě jsem si procvičil němčinu a dostal se zase o kousek dál jak v úrovni komunikace v tomto jazyce, tak například v odborné terminologii. V neposlední řadě skýtá Vídeň mnoho příjemných zákoutí, kaváren a útulných hospůdek, takže ve volném čase se člověk nikdy nenudí. Stipendium programu Erasmus+ sice není tak bohaté jako u programů CEEPUS nebo Aktion, ale vykompenzuje náklady zhruba do té míry, že člověk připlatí měsíčně částku podobnou měsíčním nákladům na živobytí v Brně (samozřejmě záleží na míře návštěv památek, restauračních zařízení apod.).

Přes všechny byrokratické nepříjemnosti před odjezdem, které dokáží člověku nadšení z pobytu zkazit, jsem za tuto zkušenost rád a s radostí na dva měsíce strávené ve Vídni vzpomínám. Jazyka se nebojte, vždy se nějak domluvíte (když selže němčina, vždy je tu ještě angličtina nebo posunčina).

Proč vycestovat právě teď? Protože později už možná nebudete mít čas. Pořád je lepší vyjet do ciziny méně připravený než nikdy.

*všetky fotografie sú zo súkromného albumu autora a zverejnené s jeho súhlasom.

Napsat komentář