Studijní pobyt v Padově

PaduaMILUŠE MOUČKOVÁ
Pomocné vědy historické, FF MU

Typ zahraničního programu: študijný pobyt, Erasmus+
Hostující instituce: Università degli Studi di Padova
Studijní zaměření: Historie
Trvání: únor 2017- červenec 2017

Předměty:

  • ICONOGRAPHY AND ICONOLOGY
  • MUSEOGRAPHY OF INDUSTRIAL HERITAGE
  • NEAR EASTERN ARCHAEOLOGY
  • ORAL HISTORY OF TANGIBLE AND INTANGIBLE HERITAGE
  • ITALIAN LANGUAGE

Osobní zkušenost:

Upřímně pro Erasmus jsem se rozhodovala docela dlouho, dost mě lákalo zažít cizí kulturu, bydlet na jiném místě, potkat spoutu cizích lidí a zlepšít se v jazyce, ale právě díky tomu poslednímu jsem se hodně bála a dlouho jsem to oddalovala. Nakonec jsem se rozhodla vyjet se svým manželem do Itálie, protože jsme chtěli zažít Erasmus spolu a toto byla jediná možnost. Chtěla jsem se hlavně zlepšit v jazycích a „otrkat se“. Hodně jsem se bála mluvit v angličtině a tento pobyt to zásadně změnil. Nemůžu říct, že bych se zlepšila v gramatice, ale už se nebojím tolik mluvit. Před odjezdem jsem absolvovala Italský kurz, trochu mě to mrzí, ale dále jsem se Italštině nevěnovala. Všechny předměty jsem měla v angličtině a pohybovala jsem se většinou mezi anglicky mluvícími lidmi, ale určitě je důležité alespoň základy mít. V menších obchodech a kavárnách anglicky neumí :)

Jedno z mých nejoblíbenějších míst v Padově- Prato della Valle, krásné náměstí s vodním kanálem
Jedno z mých nejoblíbenějších míst v Padově- Prato della Valle, krásné náměstí s vodním kanálem

Stipendium mi pokrylo tak 75-80% výdajů. Pokud chcete cestovat, připravte se na to, že budete muset sáhnout i na své vlastní úspory. Vlaky i autobusy jsou několikanásobně dražší než u nás. Ale Itálie je krásná a stojí za to si ji procestovat :)

Jakmile si zvyknete, že Italové mají jiný čas, tím myslím, že většinou přišli tak 15-30 minut později, a to i doprava, tak pak už s nimi nemáte žádné problémy. Jsou velmi vstřícní, příjemní a profesoři ve škole jsou naklonění vám pomoci. Se školou jsem měla možnost i vycestovat do jiného města, navštívit různá muzea, přednášky či být součástí různých projektů, za což jsem nesmírně vděčná.

Jestli váháte, zda někam vyjet a brání vám v tom strach z něčeho, určitě jeďte! Jsem člověk, který ještě týden před odjezdem přemýšlel, zda to nemá zrušit a nakonec si to užil na maximum. Získáte spoustu kamarádů a zážitků na celý život, poznáte jiné školní prostřední i jiný přístup. Stojí to za to!

*všetky fotografie sú zo súkromného albumu autorky a zverejnené s jej súhlasom.

Napsat komentář