Studijní pobyt v Mnichově

MnichovBARBORA BITTNEROVÁ
Pomocné vědy historické, FF MU

Typ zahraničního programu: študijný pobyt, Erasmus+
Hostující instituce: Ludwig-Maximilians-Universität München, Fakultät für Geschichts- und Kunstwissenschaften, Historisches Seminar
Studijní zaměření: Historische Grundwissenschaften und Historische Medienkunde
Trvání: březen- září 2016

Předměty:

  • Die Zeit der Karolinger (751­911): Urkundenwesen und Schriftgeschichte vom 8. bis zum Beginn des 10. Jahrhunderts (přednáška)
  • Münchener Sommerakademie Grundwissenschaften 2016 ­Schriftkunde des Mittelalters und  der frühen Neuzeit (týdenní kurz)
  • Paläographische Leseübung zu archivalischen Quellen des 16. Jahrhunderts (cvičení)
  • LMUDer Übergang von der Bastarda zur Kurrentschrift (cvičení)
  • Einführung in die Paläographie (přednáška)
  • Semestervorbereitend: lUCM­Deutschkurs (jazykový kurz)
  • Semesterbegleitend: lUCM­Deutschkurs (jazykový kurz)

Osobní zkušenost:
K zahraničnímu studijnímu pobytu mě motivovala především vidina zlepšení mých jazykových schopností, touha poznat univerzitní život a získat nové zkušenosti při studiu na jedné z předních univerzit Německa.

Můj zahraniční pobyt začínal měsíčním jazykovým kurzem, který všem rozhodně doporučuji si zapsat, protože ten, kdo si není ve svých  jazykových schopnostech jistý, zde rozhodně jazykové sebevědomí získá.  V rámci kurzu se řeší i pojištění u německé zdravotní pojišťovny, přihlášení k dočasnému pobytu v Německu a jiná povinná administrativa spojená s pobytem a studiem. Kurz je navíc obohacen i o kulturní program a několik výletů za poznáním Německa. Je to ideální kombinace pro rozkoukání se po městě a rozmluvení se, ještě než oficiálně začne semestr. Jazykový kurz je sice placený, ale účastník kurzu na něj dostane stipendium od CZS i na tento měsíc, i když ještě není začátek semestru.

Přípravný jazykový kurz plynule přešel do semestru, kde je nejlepší hned ze začátku navštívit co nejvíce seminářů a kurzů, aby každý získal konkrétní představu o tom, co chce dál studovat a co z LA vyškrtne. V nabídce bylo i mnoho doprovodných jazykových kurzů, takže člověk jazykově vůbec nestrádal. Osobně pozitivně hodnotím velké množství on-line kurzů, bez nutnosti fyzické přítomnosti na přednáškách, u některých jen jednou týdně či za 14 dní setkání s tutorem nebo jinými účastníky kurzu.

Výlet na zámek Neuschwanstein, zámek jako z Disney pohádek
Výlet na zámek Neuschwanstein, zámek jako z Disney pohádek

Mnichov patří mezi dražší města, takže stipendium celý můj pobyt nepokrylo. LMU nabízí možnost ubytování na několika kolejích ve městě. V úvodním přihlašovacím formuláři na univerzitu si o ně můžete zažádat a přidat i název kolejí, které preferujete. Mnou preferované koleje nevyšly, ale byly mi přidělené jiné, za což jsem byla velmi ráda, protože shánění vlastního ubytování není jednoduché a zdaleka ne tak levné jako ubytování od univerzity, které patří mezi nejlevnější ve městě.

Celkově studijní zahraniční pobyt v Mnichově hodnotím jako vynikající zkušenost co do profesního i osobního života vůbec. Jakmile se mi v budoucnu naskytne další možnost výjezdu, určitě ji využiji a všem, kteří také o něčem podobném uvažují, to mohu jen vřele doporučit. Jděte do toho, nebát se a vyjet!

*všetky fotografie sú zo súkromného albumu autorky a zverejnené s jej súhlasom.

Napsat komentář