Krakow – První týden a první zážitky

Tereza Kučerová –Když jsem dorazila do Krakowa, měla jsem úplně čistou hlavu, jeden zápisník, několik oblíbených knížek, málo oblečení a hlavně vůbec žádná očekávání. Chtěla jsem prostě nějakou změnu z toho denního stereotypu a zažít něco nového. Orientační dny byly trošku zmatené. Spousta nových lidí, nové ubytování, nevyřízené dokumenty, spousta podpisů, u kterých do teď nevím, k čemu byly, a hlavně komunikace v angličtině.

Už když jsem vystoupila z autobusu na Hlavním nádraží, nemohla jsem najít cestu ven a moje představa o jednoduchosti polského jazyka byla pryč. Nemohla jsem se domluvit a můj odvoz nikde. Celkově jsem se cítila ztracená. Vše se však vyřešilo během asi půl hodiny a už jsem seděla v taxíku do JP2C (Centrum Jana Pavla II). Zjistila jsem, že budu bydlet v jednom pokoji s třemi Američankami a jednou Polkou. Byl to trošku šok, ale JP2C je opravdu velké a je tu spousta míst kam jít, když prostě chcete mít chvilku pro sebe. Velké překvapení přišlo, když mi začali všichni chválit angličtinu a já si uvědomila, že opravdu není problém se nějak domluvit.

První výlet, který jsme podnikli, byl „Tour de Cracow“, který pro nás připravili hlavní ERASMUS + koordinátoři na Univerzitě Jana Pavla II. Měl sloužit jako úvod do polské historie a kultury se zaměřením na bývalé hlavní město. Začali jsme Kanonickou ulicí, která je nejstarší ulicí ve městě, pokračovali přes Rynek Glowny, kde původně stála městská radnice. Na Jagelonské univerzitě jsme si prohlédli obdobu Pražského orloje, který bohužel vůbec nepřipomínal ten Brněnský :D. Další zastávka byl hrad Wawel a Wawelská katedrála, ve které jsou pochovaní polští králové, a dokonce i pravnučka Vadislava I. Lokýtka, sv. Hedvika z Anjou, která byla v podstatě králem Polska v letech 1384-1399. Po menším obědě v tradiční polské restauraci jsme se přesunuli do muzea ve Fabrice Oskara Schindlera, jež ještě o něco víc proslavil Holywoodský film Schindlerův seznam. K muzeu se asi nedá říct více, než že ho musíte vidět na vlastní oči, aby na vás měl ten pravý efekt. Poslední zastávka byla v pekárně. Ano, správně, v pekárně. Důvod je jednoduchý. Tak jako si v Bavorsku musíte koupit preclík, ve Štramberku Štramberské uši a v Olomouci tvarůžky, tak v Krakowě si prostě musíte dat Obvařánek (obwarzanek). No, co je lepší než, si ten první rovnou upéct. Ten můj sice moc poživatelný nebyl, ale radost jsem z něj měla. Vánoce jsou sice už dávno pryč, ale v Polsku milují tradice, takže jsme se studenty z USA šli podívat do Muzea Szopka Krakowska, což je vlastně muzeum vánočních betlémů, ale tak trošku jinak, než je známe u nás. Tyto betlémy jsou většinou z nějakého lesklého materiálu jako je alobal a připomínají spíše paláce než klasický prostý betlém. Některé z nich jsou tak detailní, že je musíte sledovat nějakou tu chvilku, abyste vše postřehli. Pak jsme se vydali posilnit nějakými těmi pirogy a ochutnali polskou Zubrovku.

Schindlerův seznam
Wawel
Muzeum
Szopka Krakowska

Schindlerovo muzeum
Ulica Kononicka

Na závěr se dá říct, že první týden byl jednoduše plný nových věcí, převážně těch pozitivních. Poznala jsem spoustu nových lidí z USA, Itálie, Rakouska, Slovinska a samozřejmě Polska. Ochutnala jsem nová jídla, jako již zmíněný obvařánek, několik druhů pirogů a různých polských polévek. Vzhledem k tomu, že miluju pivo, tak i pivo :D… Přestože jsem měla nějaké pochybnosti a v podstatě jsem neměla vůbec představu o tom, do čeho jdu, tak byl první týden prostě jedna velká paráda. Neskutečně jsem si to užila a jsem (prozatím) vděčná za tuto velkou příležitost.