Studium w Toruniu, Začiatky.

Eduart Lazorík- Po dlhých 12 hodinách cestovania vlakom zisťujem v podchode železničnej stanice, že som dorazil správne.

Tento príbeh sa však začína približne o pol roka skôr v prostredí nášho ročníka. Už si ani presne nepamätám, ako to celé vzniklo, ale vytvorila sa medzi nami, akási odhodlaná atmosféra, ktorá vyústila do podania štyroch prihlášok na Erasmus na poľské univerzity. Po ich schválení nasledovalo niekoľko kôl byrokratických záležitostí, čo občas spôsobovalo nechuť dané problémy riešiť a aj vycestovať, ale, nakoniec, sme všetci dostali štipendium a mohli sme sa rozísť každý do inej časti Poľska.

Čásť starého mesta z mostu nad Vislou

Ja som si vybral Univerzitu Mikuláša Kopernika a mesto Toruń nachádzajúce sa na brehoch Visly v Kujavsko-Pomorskom vojvodstve. Založili ho križiaci z Rádu nemeckých rytierov, čo ho ovplyvnilo nielen výstavbou dvoch hradov na oboch stranách rieky, ale najmä príchodom ľudí s nemeckým pôvodom, ktorí ho začlenili do Hanzy a mesto sa stalo významným obchodným strediskom. Vďaka tejto skutočnosti a šťastnej náhode, že nebolo zbombardované počas 2. svetovej vojny sa do dnešných čias zachovalo veľmi pekné historické centrum. Samozrejme, pred odchodom som si prezeral rôzne fotky, kde to idem, ale skutočnosť moje očakávania vysoko prevýšila.

Kopernik a jeho milovaná noční obloha

Mesto sa hrdí aj tým, že sa tu narodil a prežil časť života Mikuláš Kopernik. Jeho osobnosť je prítomná takmer všade. Od múzea v dome, kde žil, cez námestie s jeho sochou, sedačky v električkách (alebo šalinách, ak chcete), až po logo univerzity a všetky jej reklamné predmety.

Prvé dni strávené na univerzite boli venované aktivitám orientačného týždňa. Spoznali sme prostredie, kde budeme študovať nasledujúci semester a zároveň sme mali možnosť zoznámiť sa aspoň s niekoľkými študentmi Erasmu. Stretnúť sa so všetkými by bol nadľudský výkon, lebo je nás tu okolo 120. Prekvapilo ma, aká veľká skupina z Česka a Slovenska sa tu zišla. Je nás tu až deväť a väčšina z nás študuje históriu alebo archeológiu. Historické odbory študuje aj jeden Nemec, Francúz, niekoľko Turkov a asi 15 Číňanov, čiže naozaj pestrá skladba. Behom orientačného týždňa nám stále hovorili o nástrahách kultúrneho šoku z pobytu v Poľsku. Myslím si, že omnoho problematickejším je kultúrny šok zo spolubývajúcich na internáte, kde sú zvyky rôznych národností hierarchicky v podstate na rovnakej úrovni a prirodzene na seba narážajú. Oproti tomu vonku je nadriadená, nám veľmi blízka, poľská kultúra, ktorej by sa mal človek podriadiť. Zo zvykov iných národov ma fascinuje, ako Turci obľubujú pitie čaju. V jednej kanvici majú pripravený silný čaj a v druhej horúcu vodu, každý si môže tak namiešať taký pomer, aký mu vyhovuje. Pri jeho popíjaní dokážu presedieť hodiny a družne sa zabávať bez toho, aby vypili, čo i len jedinú kvapku alkoholu. Pre mnohých Európanov asi nemožný scenár.

Vďaka medzinárodnosti Erasmu sa človek môže dozvedieť mnoho o kútoch sveta, o ktorých počúva len z médií. Čo všetko je zakázané v Číne? Prečo sú vzťahy medzi Azerbajdžanom a Arménskom také napäté? Sú Kurdi v Turecku utláčaní? Ako vyzeral stredovek v Sudáne? Na jednej strane obohacujúce, no na druhej aj unavujúce, čo väčšinou končí tak, že v jednej vete sa mi podarí skombinovať aspoň štyri jazyky a ani sám neviem, čo som chcel povedať.

Internát a v pozadí jednotlivé budovy kampusu

V rámci orientačného týždňa sme mali aj prehliadku rozsiahleho univerzitného kampusu postaveného vo veľmi príjemnom prostredí borovicového lesa na okraji mesta. Od centra, kde sú ďalšie fakulty je však vzdialený len 30 minút chôdze. Na niektorých budovách sa už podpísal zub času, ale sídlo historickej fakulty je vo vkusnej novostavbe pomenovanej Collegium Humanisticum. Po príchode do každej univerzitnej budovy treba ísť do šatne s rovnakým systémom ako v divadle. Teda zamestnancovi sa odovzdá kabát a študent dostane číslo, kde je uložený. Zdá sa mi to trochu zbytočné zamestnávať takto desiatky ľudí po celej univerzite, ale aspoň zimné veci nezavadzajú na stoličkách a netreba sa o ne starať. V súčasnosti už výuka prebieha podľa predmetov, ktoré sme si zvolili, ale o tom možno nabudúce.

Ešte tip na záver. Ak budete niekedy v severnej časti Poľska, tak sa určite navštívte hrad Malbork a vyhraďte si na neho celý deň, je to rozsiahly komplex, s množstvom obrovských gotických miestností a vynikajúcich fresiek.

Hrad Malbork a rieka Nogat
Malborské refektórium