UniPd Padova

obal - padovaÚstav PVHaA v spolupráci s Ústavom histórie ponúka pre svojich študentov možnosť vycestovať do talianskej Padovy, kde má každý rok jeden študent možnosť študovať odbor história až na 10 mesiacov. Na tejto univerzite sa študuje primárne po taliansky, a preto je nutná základná znalosť taliančiny alebo dobrá znalosť angličtiny, ktorú je potrebné doložiť príslušným jazykovým certifikátom. Padova je nádherné historické mesto, ktoré leží v tesnej blízkosti Dolomitov a svetoznámych Benátok. Ak by ste chceli naberať nové skúsenosti a zlepšovať sa v cudzom jazyku práve na tejto univerzite, dajte o sebe vedieť čím skôr, pretože prihlasovanie na akademický rok 2015/2016 prebieha len do konca februára (do 28.2.)!!!

PADUA (česky PADOVA)

north-italy-Padua-map

  • jedno z najstarších talianskych miest prepojené kanálmi s riekou Brenta
  • vo svete známe nie len ako univerzitné, ale aj pútnické mesto
  • sídli tu najstaršia univerzitná botanická záhrada na svete zapísaná v zozname UNSECO, taktiež Padovská  univerzita je jednou z najstarších
  • je mestom mladých ľudí, plná kaviarní, klubov, butikov s neopakovateľnou atmosférou
  • vzdialená len 30km od Benátok ktoré stojí za to tiež navštíviť
  • najvýznamnejšími inštitúciami sú univerzitná knižnica (aj v digitálnej verzii), univerzitný archívmestský archív

Podľa legiend bolo mesto založené Aeneovými Trójanmi, pôvodne sa volala Patávia. Slávnym antickým rodákom je historik Titus Livius. Staroveké mesto bolo ale niekoľkokrát vyplienené a svoj vrchol zažíva až behom 12. a 13. storočia, kedy sa stáva samostatným mestským štátom. Už v roku 1222 tu bola založená univerzita, druhá najstaršia v Taliansku. V tomto období v Padove pôsobia mnohí významní učenci či umelci ako Dante Alighieri, maliar Giotto di Bondone, daVinci, Petrarka, Michelangelo či Galileo Galilei , ktorý tu ako prvý pozoroval nočnú oblohu ďalekohľadom. Starobylé centrum, ako ho môžeme vidieť dnes, dostalo svoju tvár počas humanizmu a renesancie, kedy bola Padova jedným z prvých a najvýznamnejších centier tejto epochy. Dochovaný je aj jeden z najstarších orlojov vôbec, ktorý slúžil ako vstup do paláca Carrara. Palác je dnes komplexom budov, ktorý čiastočne slúži ako sídlo akadémie vied. Mnohé umelecké skvosty boli zničené náletmi počas druhej svetovej vojny. Ako jeden z mála sa dochoval významný cyklus fresiek od umelca Giotta v kaplnke Capella degli Scrovegni, ktorý je najväčším lákadlom pre turistov. Viac informácií o histórii a meste nájdete tu alebo na wiki.

UNIVERSITA DEGLI STUDI DI PADOVA padoval

Università degli Studi di Padova (UniPd) je jedna z najznámejších talianskych univerzít, ktorá vznikla v roku 1222 ako siedma najstaršia univerzita na svete. Dnes má 13 fakúlt a príbuzných pracovísk, na ktorých študuje asi 65000 študentov. Viac o univerzite a jej histórii nájdete tu. Univerzitu nájdete aj na Facebooku alebo Twitteri.

ODBOR HISTÓRIA A PONUKA PREDMETOV

Históriu je možné na tejto univerzite študovať na Dipartimento di  Scienze Storiche Geografiche e dell’Antichità (DISSGeA, niečo ako Ústav historických, geografických a starovekých vied). V študijných katalógoch z minulých rokov z Bc. odboru história nájdete aj archívnictvo či latinskú paleografiu a na magisterskom stupni je ponuka už rozšírenejšia, napr. na odbore historické vedy nájdete kodikológiu (pozri aj história a správa archívneho a knižného dedičstva UniVe online).

Pre viac informácií kontaktujte vedenie Ústavu PVHaA FF MU.

Užitočné informácie

Aj Università degli Studi di Padova prináša na svojom webe stručné informácie o univerzite a meste pre prichádzajúcich študentov, ktoré nájdete tu. Veľa užitočných rád získate vďaka skúsenostiam českých študentov na UniPd v databáze Erasmus, ktorú nájdete tu alebo aj na československej stránke krajané.cz (ponuky ubytovania nájdete tu).

JAZYK

/uchádzač musí mať taliančinu aspoň na úrovni A2 alebo angličtinu aspoň na úrovni B1 podľa európskych jazykových úrovní ERR, o jazykovej znalosti je nutné doložiť certifikát!/

Università degli Studi di Padova ponúka zahraničným študentom možnosť prihlásiť sa na semestrálny kurzy taliančiny, kedy má študent nárok na jeden kurz zdarma. Via informácií o jazykových kurzoch nájdete tu.

ŠTÚDIUM

Vybavenosť knižnice a dostupnosť materiálov na UniPd je dobrá.

„Dostupnosť i vybavenosť je vysoká, ale vačšina kníh je len v taliančine. Výhodou je mať vlastný počítač s kopírovaním a možnosťou tisku nieje žiaden problém, možností bolo veľa.“ (E. Bírová, VUT)

„Ano, v rámci exkurzí jednotlivých předmětů – kodigologie a gestione dei Archivi“ (T. Otradovec, UK)

padova_torre_dell_orologio_4e5165ee594c7_20110821_100918
Orloj v Padove, zdroj: internet.

VOĽNÝ ČAS

„Možností je skutočne veľa. Je tam veľa športovísk. Možnosť vykonávať športy aj so zľavami pre študentov.Možnosť výletov po Taliansku prakticky každé dva týždne. Cenovo sú vačšinou výhodné.“ (E. Bírová, VUT)

„organizace ESN pořádá spoustu akcí pro erasmus studenty- výlety, párty… je dobré si zařídít erasmus kartu, se kterou pak máte slevy“ (M. Sedláčková, JCU)

UBYTOVANIE

Študenti kvôli súkromiu volia predovšetkým priváty, ktoré sú cenovo aj vzdialenosťou k centru prístupnejšie ako internáty. Študentských a zariadených bytov je v centre veľké množstvo, a preto je jednoduché si nájsť vyhovujúci. Ceny ubytovania sa pohybujú v rozmedzí 200-300 eur. Priváty môžete nájsť tu alebo na Facebooku.

„Koleje nabízí všem příchozím Erasmus studentům univerzitní organizace ESU. Dostala jsem Carli, která mi nevyhovovala (plíseň na pokoji, daleko od fakulty), proto jsem se v dalším semestru přestěhovala do studentského bytu. Carli nabízí neomezené připojení na internet, samostatné pokoje. Vybavení je základní, nelze nikoho ubytovat, pouze přijmout návštěvu do 23h.“ (D. Jandová, UK)

„Byt jsem zvolil proto, že na koleji striktně zakazují návštěvy přes noc. Měl jsem plně vybavený 4+1 s dvěma dalšími studenty. Jinak jsou koleje ideální volbou – jsou levné a skvěle zařízené (takové malé byty). Ale případná nabídka pronájmu je po Padově veliká.“ (M. Štěpánek, UK)

DOPRAVA

Mesto je relatívne malé a rovinaté, preto väčšina študentov nevyužíva MHD. 90% z nich jazdí na bicykloch, ktoré sú k zakúpeniu od bývalých erasmákov za cca 20 eur. Cena lístkov v MHD na 70 min sa pohybuje okolo 1,30 eur.

„nejlepší je doprava na kole, to lze levně koupit na různých místech v Padově, lístek na MHD stojí 1,30 eur“ (K. Benátská, UK)

„Do Padovy se dostanete přímo vlakem, autobusem (Student Agency), autem nebo nepřímo letadlem (Wizzair) do Trevisa a poté 60 min autobusem. Letenka se pohybuje obvykle kolem 60 eur. Během Vánoc, Velikonoc a významných událostí v Benátkách je dražší.“ (D. Jandová, UK)

FINANCIE

Študijný program Erasmus+ na UniPd je podporovaný čiastkou 500 e/mes. Podľa skúseností českých študentov by im táto čiastka pokryla 80-90% nákladov spojených so životom v zahraničí (pre detailnejšie rozpisy viď databázy Erasmus, pozor na odlišnú výšku štipendií).

RADY

„velmi silný řetěz na kolo (krádeže jsou na denním pořádku)“ (K. Benátská, UK)

„Jízdní kolo. Polštář, na který jste zvyklí. A pokud jedete do severní Itálie v zimě, pak teplé oblečení, protože se zde povětšinou topí méně, než bývá zvykem u nás.“ (H. Křenková, UK)

„Musíte zajít na místní finanční úřad a zažádat o takzvaný Codice Fiscale (daňové evidenční číslo), které budete následně vyplňovat ve všelijakých formulářích. Byrokracie je v Itálii rozrostlá, takže Vás dále budou čekat cca 3-4 úřady, ale na ty už dostanete instrukce přímo od školy. Každopádně si na celé úřední kolečko vymezte alespoň jeden celý den.“ (M. Štěpánek, UK)

padova-2
Padova, zdroj: internet.

AV & LK