JLU Gießen

obal - giessenĎalšou nemeckou univerzitou je Justus-Liebig-Universität v hesenskom Gießene (JLU), kde na rozdiel od ostatných univerzít, majú študenti možnosť študovať samostatný odbor história. Táto univerzita má však iné lákadlo – pobočku edičného projektu k dejinám stredoveku Regesta Imperii. Od septembra 2015 sem má možnosť vycestovať jeden študent PVHaA každý semester. Výučba prebieha primárne v nemčine (samozrejme je možnosť výberu predmetov aj v iných európskych jazykoch), a preto je k prihláseniu nutná aspoň základná znalosť nemčiny, ktorú si budete môcť vylepšiť na letných alebo intenzívnych kurzoch jazyka pred pobytom.

Gießen nie je len študentským mestom, ale nachádza sa tu aj viacero divadiel, múzeí či galérií. Ak by vás zaujímalo, ako sa vyučuje história v Nemecku, neváhajte dlho, pretože prihlasovanie na jesenný semester 2015 prebieha len do konca februára (do 28.2.)!!!

GIEßEN

_38457171_germany_giessen2_300map

Prvá zmienka o meste pochádza z konca 12. storočia. Na prelome 13. a 14. storočia je vybudovaný Starý hrad. V 16. storočí dal Filip I. Hesenský vybudovať Nový hrad. Roku 1607 bola založená najstaršia Hesenská univerzita, neskôr pomenovaná po významnom chemikovi Lustovi Liebigovi. V 19. storočí tu pôsobil aj vedec, Würzburský rodák W. C. Röntgen. Počas storočí boli vybudované mohutné mestské hradby, ktoré ako väčšina historického centra boli za druhej svetovej vojny zničené náletmi spojeneckých vojsk. Dnešný vzhľad mesta je viac-menej moderného rázu, dominuje tu architektúra z 50. rokov minulého storočia. Jednou z najnavštevovanejších zachovaných pamiatok je napríklad evanjelický kostol sv. Jána z 19. storočia. Viac o meste nájdete tu.

JUSTUS-LIEBIG-UNIVERSITÄT GIESSEN jlu_300dpi_v01

Univerzita v Giessene (JLU) patrí medzi najstaršie vysoké školy v nemecky hovoriacej časti Európy, vznikla v roku 1650. V 17. a 18. storočí bola považovaná za typickú malú, protestantskú štátnu univerzitu, ktorá mala štyri fakulty a to fakultu teológie, práva, medicíny a filozofie.

Dnes má univerzita 11 fakúlt, kde študuje viac ako 28 000 študentov. Okrem fakúlt sa na univerzite nachádzajú dve špeciálne výskumné strediská, sedem výskumných skupín, deväť výskumných centier, šesť absolventských inštitúcii a tri postgraduálne školy. JLU nájdete aj na facebooku alebo twitteri.

uni_giessen_890
Justus-Liebig-Universität Gießen, zdroj: internet.

ODBOR HISTÓRIA NA HISTORICKOM INŠTITÚTE

Na Fakulte histórie a kultúrnych štúdií (FB04) sa nachádza aj Historický Inštitút pod vedením Prof. Dr. Friedricha Lengera, kde môžu študenti študovať históriu v rámci bakalárskeho programu história a kultúra alebo magisterských programov história a kultúra či samostatne história (katalóg viď nižšie). Aj keď JLU neponúka špecifický odbor pre študentov PVHaA, môže byť stále veľkým lákadlom vďaka pobočke edičného projektu Regesta Imperii a digitálnej diplomatike s Dr. Andreasom Kuczerom, ktorý prednášal i na workshope na FF MU.

PONUKA PREDMETOV

Môžete si prezrieť študijné katalógy odborov v rámci Bc. programu história a kultúra alebo Mgr. programov história a kultúra a história, kde okrem histórie nájdete aj napr. dejiny umenia, dejiny východnej Európy, archeológiu alebo širokú ponuku jazykov. Fakulta histórie a kultúrnych štúdií ponúka aj anglické študijné programy, v ktorých nájdete aj Bc. a Mgr. prednášky z histórie, latinskej filológie či dejín východnej Európy.

Užitočné informácie

JLU Gießen má pre prichádzajúcich zahraničných študentov pripravené na svojom webe špeciálne príručky, v ktorých sa dozviete všetky informácie, ktoré potrebujete vedieť pred príchodom na univerzitu. Veľa užitočných rád získate aj vďaka skúsenostiam českých študentov na LMU v databáze Erasmus, ktorú nájdete tu. Z nej vám vyberáme niekoľko príkladov z rôznych oblastí. Je užitočné prečítať si tiež infopack „Život v Nemecku“.

JAZYK

/uchádzač by mal mať nemčinu aspoň na úrovni B1 podľa európskych jazykových úrovní ERR/

Hlavným vyučovacím jazykom je nemčina a pobyt je určený študentom, ktorí majú zvládnutú minimálne základnú nemčinu (približne úroveň predmetu Nemčina II na PVHaA). JLU ponúka zahraničným študentom neplatený prípravný kurz nemčiny alebo platenú letnú školu, ktoré prebiehajú niekoľko týždňov pred začiatkom každého semestru. Okrem toho je možné využiť niektorú z letných škôl, na ktoré prispieva MU štipendiom (viď ďalšie vzdelávanie).

„před odjezdem jsem se nezúčastnila žádného jazykového kurzu, prošla jsem si gramatiku a pár slovíček,na samotné německé univerzitě jsem navštěvovala večerní kurz NJ „Abendkurs“, který byl pro Erasmus studenty zdarma“ (D. Dinhová, UHK)

ŠTÚDIUM

Vybavenosť knižnice a dostupnosť materiálov na JLU je na veľmi vysokej úrovni.

„Tisk a kopírování je možné na celkem velkém počtu přístrojů v areálu uni, potřeba je opět čip-karta – na kterou je třeba vložit peníze. Počítačů je dle mého názoru dostatek, nachází se v samostatné místnosti, v ústřední knihovně i v knihovnách jednotlivých ústavů“ (I. Březinová, MU)

VOĽNÝ ČAS

V meste Gießen sa nachádza veľa divadiel (napríklad mestské divadlo), múzeí (Schriftzug des Liebig) a galérii. Určite je zaujímavé vidieť aj kostolné námestie so zachovalou vežou bývalého kostola. Nachádza sa tu taktiež Gießen Association Concert, ktorá jedným z najstarších občianskych koncertných klubov v Nemecku. Viac zaujímavých miest nájdete tu. Taktiež v Gießene funguje študentská organizácia Lokal International, ktorá usporiadava množstvo akcií a výletov nie len pre zahraničných študentov (aj na Facebooku).

„Univerzita nabízí širokou škálu sportovních aktivit za přiměřený poplatek.Kolečkové brusle či kolo byly také hojně v Gießenu využívány,kousek od kolejí Eichendorffring je les,kde se dá pravidelně běhat.Kulturní zážitky najdete v Lokal International,kde se také konají diskotéky,kursy salsy či ochutnávka kuchyně jednotlivých zemí za přívětivý poplatek 3,50Euro.“ (D. Dinhová, UHK)

giessen 4
Zámok Rauischholzhausen, zdroj: internet.

UBYTOVANIE

V rámci JLU Gießen je najvýhodnejšie ubytovať sa na internáte. Cena ubytovania na mesiac sa pohybuje v rozmedzí 200-250 eur. Blízku dostupnosť do školy či centra mesta má internátny komplex Eichendorffring. Väčšinu tvoria jedno a dvojlôžkové izby, ktoré sú vybavené štandardne. Internet je dostupný, nie všade je ale wifi, študenti si nosia vlastný kábel. Kuchyňa a sociálne zariadenie sú spoločné pre viac izieb, v suteréne je práčovňa. Oproti internátu je Local International, ktorý slúži hlavne erasmus študentom pre spoločné akcie. Ďalší internátny a dobre vybavený areál s ľahkou dostupnosťou do mesta je na Grünberger Straße. V Gießen sa dá jednoducho ubytovať za pomoci organizácie Studentenwerk.

„bylo mi přiděleno, pokoj čistý, společná koupelna a kuchyň, byla jsem spokojená“ (I. Vařeková, UP)

„Koleje jsou pro zahraničního studenta nejsnažším řešením, ačkoliv ne tím nejlevnějším, bydlela jsem na kolejích v Grünberger Str. 190, zvenčí koleje nevypadají nijak extra, každý student má malý pokoj pro sebe, ve kterém je stůl, postel, poličky, šatna, umyvadlo, pro celou chodbu (11 lidí) je společná kuchyň a sociální zařízení (2 záchody, 2 sprchy), tyto koleje ovšem nabízejí prostor pro venkovní aktivity (fotbal, volejbal)“ (K. Račoková, UHK)

DOPRAVA

Do Gießenu je z Brna najlacnejšie cestovať autobusom do Frankfurtu, pri včasnej rezervácii je možné kúpiť lístok za akčné ceny, napr. cez Student Agency okolo 70 eur spiatočný lístok; odtiaľ autobusom alebo vlakom do Gießenu od 10 eur. Je možné využiť tiež leteckú dopravu z Prahy do Frankfurtu, najlacnejšie letenky ponúka Lufthansa od 100 eur spiatočný lístok (možnosti letov nájdeš tu). Môžete tiež využiť cestovanie spolujazdou, napr. cez jízdomat alebo blablacars.

Verejná doprava po celom Hesensku, vrátane vlakov (okrem IC), je v rámci študentskej karty zdarma. Karta Semesterticket je súčasťou študentského poplatku, ktorý stojí cca 250 eur. Samostatný lístok stojí 1,20 eur. Mesto je pomerne malé s dobrou štruktúrou cyklotrás, a tak mnohí študenti využívajú bicykle. Tie sú k zakúpeniu za 30-40 eur.

„Součástí studijního poplatku (zhruba 240€) je Semester Ticket, se kterým můžete po dobu studia (jednoho semestru) cestovat zdarma téměř po celém Hessensku (nebo jiné konkrétní spolkové zemi). Nejlepší dopravní prostředek pro německá městečka je kolo. Vřele doporučuji pořídit si ho hned na začátku pobytu.“ (U. Teslenko, MU)

FINANCIE

Študijný program Erasmus+ na JLU Gießen je podporovaný čiastkou 400e/mes. Podľa skúseností českých študentov im táto čiastka pokryla asi 70-90% nákladov spojených so životom v zahraničí (pre detailnejšie rozpisy viď databázy Erasmus).

RADY

„zahraniční účet je nutný kvůli placení koleje, vyplatí se to i kvůli tomu, že ne ve všech obchodech je možné platit VISA kartou. Českou platební kartu jsem využívala také, ale ne všude to bylo možné. “ (S. Drtinová, UK)

gruss giessen
Zdroj: ma-shops.de.

AV & LK & MG