JMU Würzburg

obal - wurzburgNaši študenti môžu za zahraničným štúdiom vycestovať aj na Julius-Maximilians-Universität vo Würzburgu (JMU), kde na Historickom inštitúte majú možnosť študovať PVH a stredoveké dejiny. Od septembra 2015 má túto možnosť jeden študent PVHaA každý semestrer. Výučba prebieha primárne v nemčine či čiastočne v angličtine (samozrejme je možnosť výberu predmetov aj v iných európskych jazykoch), a preto je k prihláseniu nutná aspoň základná znalosť nemčiny alebo angličtiny, ktorú si budete môcť vylepšiť na letných alebo intenzívnych kurzoch jazyka pred pobytom.

Ak by ste si chceli na vlastnej koži zažiť mesto plné gotických a barokových kostolov alebo vidieť prekrásnu Würzburskú arcibiskupskú rezidenciu, Julius-Maximilians-Universität je určite tá správna voľba. Preto dlho neváhajte, prihlasovanie na jesenný semester 2015 prebieha len do konca februára (do 28.2.)!!!

WÜRZBURG

wurzburg 2

  • piate najväčšie mesto Bavorska
  • historické mesto so sídlom biskupa
  • stredom mesta obkoleseného vinicami preteká rieka Mohan; na pravom brehu sa rozprestiera pamiatkami pretkané staré mesto a na ľavom sa týči pevnosť Marienberg
  • nachádza sa tu štátny archív, pobočka Bavorskej štátnej knižnice i rozsiahla univerzitná knižnica
  • v zozname UNESCO je zapísaná baroková arcibiskupská rezidencia vystavaná medzi rokmi 1719-1744, no mesto a jeho okolie je plné ďalších gotických, barokových i novodobých kostolov

Návršie Marienberg bolo osídlené už Keltmi 1000 rokov p. n. l. V 7. storočí nášho letopočtu ho postupne osídľujú mnísi z Írska a Škótska. Medzi nimi i biskup Kilian, dnes patrón mesta. Dóm, ktorý nechal postaviť biskup Bruno v roku 1040, stojí dodnes a je štvrtou najväčšou románskou cirkevnou stavbou vôbec. V polovici 8. storočia tu vzniká biskupstvo. Fridrich Barbarossa povýšil würzburských biskupov na vojvodov, a tak sa mesto stáva na mnohé storočia kultúrnym centrom Európy. V 17. storočí sa stal Würzburg ohniskom čarodejníckych procesov, upálených tu bolo vyše 900 ľudí. Význaným rodákom mesta bol W. C. Röntgen, ktorý za svoj objav lúčov X dostal ako prvý človek Nobelovu cenu. Viac o zaujímavostiach a histórii mesta nájdete tu alebo na wiki.

JULIUS-MAXIMILIANS-UNIVERSITÄT WÜRZBURG logo-julius-maximilians-universitaet-wuerzburg

Prvý základný kameň univerzity vo Würzburgu (JMU) bol položený v roku 1402 v areáli opusteného benediktínskeho kláštora ako jedna zo šiestich inštitúcií vyššieho vzdelávania v nemecky hovoriacich oblastiach Európy (od 1582 funguje trvale). V dobe založenia mala univerzita štyri fakulty a to fakultu filozofickú, práva, medicíny (až od roku 1593) a teológie, dnes ich je celkom 10. Krátko po založení vysokej školy ju navštevovalo každoročne 150-210 študentov, dnes je to skoro 30 000 študentov. Stručnú históriu univerzity nájdete tu. Na univerzite môžeme nájsť univerzitný archívuniverzitnú knižnicu, ktorá bola založená v roku 1619 a v roku 1803 už obsahovala 25 500 zväzkov. JMU nájdete aj na Facebooku.

Sanderring-Uni
JMU Würzburg, zdroj: internet.

PVH NA HISTORICKOM INŠTITÚTE

Filozofická fakulta JMU je rozdelená na deväť inštitútov, medzi nimi aj Historický inštitút, na ktorom sa nachádza Ústav PVH a stredovekých dejín pod vedním Franza Fuchsa, o. Univ.-Prof., Dr. phil. habil.

PONUKA PREDMETOV

Na webe univerzity sú dostupné popisy k odboru a anotácie predmetov v bakalárskom a magisterskom stupni pre bežných študentov (po kliknutí na PDF s Hilfswissenschaften uvidíte na spodku tabuľku s predmetmi). Je možné navštevovať aj anglicky vyučované prednášky, niektoré z nich nájdete tu.

Užitočné informácie

JMU má pre prichádzajúcich zahraničných študentov na svojom webe pripravené špeciálne príručky, v ktorých sa dozviete všetky informácie, ktoré potrebujete vedieť pred príchodom na univerzitu. V rámci Erasmus+ v Nemecku, je užitočné prečítať si infopack „Život v Nemecku“. Veľa užitočných rád získate aj vďaka skúsenostiam českých študentov na JMU v databáze Erasmus, ktorú nájdete tu alebo tiež hľadaním v skupinách na Facebooku ako Česi a Slováci ve Wurzburgu alebo Česi a Slováci Wurzburg.

JAZYK

/uchádzač by mal mať nemčinu alebo angličtinu aspoň na úrovni B1 podľa európskych jazykových úrovní ERR/

Hlavným vyučovacím jazykom je nemčina a pobyt je určený študentom, ktorí majú zvládnutú minimálne základnú nemčinu (približne úroveň predmetu Nemčina II na PVHaA alebo Angličtina pre akademické/odborné účely I na MU). JMU ponúka zahraničným študentom neplatené prípravné alebo intenzívne kurzy nemčiny na úrovni A1-C1, viac info o kurzoch nájdete tu. K vylepšeniu nemčiny môžete tiež využiť niektorú z letných škôl, na ktoré prispieva MU štipendiom (viď ďalšie vzdelávanie).

„Intenzivní jazykový kurz (4 hod./den): konverzace, prohlubování slovní zásoby, práce s texty i dalšími médii, poslech, vzájemná interakce mezi účastníky kurzu. Rozhodně doporučuji.“ (D. Sychra, SLU)

„Tento intensivní jazykový kurs mohu vřele doporučit, ze začátku se to sice zdálo náročné, ale člověk si na toto studijní tempo zvykl. Výuka probíhala od 9 do 13 hodin s krátkou pauzou, s tím, že jsme obdrželi několik pracovních listů na vypracování a domácích úkolů. Mohu řící, že mi tento kurz velmi vyhovoval, probíhal v přátelské atmosféře a našla jsem zde mnoho přátel, se kterými jsem mohla trénovat tento jazyk při společně strávených chvílích.“ (E. Půčková, SLU)

ŠTÚDIUM

Vybavenosť knižnice a dostupnosť materiálov na JMU je na veľmi vysokej úrovni.

„vybavenost i dostupnost výborná, centrální knihovna je otevřena denně od 8 do 22 hod.“ (L. Nakládalová, SLU)

„s nasi skolou se to neda srovnat.vyuka i pristup ke studentum je mnohem lepsi nez v CR.“ (N. Filová, SLU)

VOĽNÝ ČAS

Wützburg ako mesto vznikol v roku 1030 nachádza sa v kraji vína a mestom je plné historických pamiatok, pretože bol po mnoho storočí dôležitým kultúrnym centrom v Európe. Mesto sa rozkladá na oboch brehoch rieky Mohan, a preto je aj významným riečnym prístavom. V historickom centre z jedného brehu na druhý vedie mohanský most s barokovými sochami. Je pozoruhodné, že v centre mesta sa nachádzajú parky, ktoré vyrástli na pôvodných mestských hradbách. Čo nesmiete vo Würzburgu vynechať, je určite arcibiskupská baroková rezidencia. Nachádza sa tu aj najväčšie univerzitné múzeum v Nemecku veľa ďalších zaujímavých miest.

WuerzburgerResidenz-small
Würzburská rezidencia, zdroj: internet.

Funguje tu niekoľko študentských organizácií, ktoré usporiadavajú množstvo akcií a výletov nie len pre zahraničných študentov, hlavnou je organizácia AK Internationales.

„škola nabízela výlety a poznávací zájezdy pro erasmus studenty, určitě cenově výhodné. Pak např. Sportzentrum ve škole.“ (S. Halfarová, SLU)

UBYTOVANIE

V rámci JMU sa dá najvýhodnejšie a najlacnejšie ubytovať na internáte. Zariadenie je rôzne, no má vždy základné – posteľ, skriňa, stôl, stoličky. Kuchyňa je spoločná, tiež a sociálne zariadenie, pre viac študentov. Ceny za internát sa pohybujú medzi 200-300 eur a nie všade je internet v cene. Výhodnú polohu má internát na Hublande s blízkym prístupom k univerzite, knižnici a menze. Ďalej sa vo Würzburgu dá ubytovať v rámci organizácie Studentenwerk. Taktiež sa dá zohnať študentský privát, ale stojí viac ako internát. Ponuky privátnych ubytovaní nájdete tu.

„Ceny soukromého bydlení jsou velmi vysoké a nabídka neodpovídá svou výší poptávce. Kolej je mnohem levnější a je jisté, že se člověk může ubytovat (pokud v místě studuje minimálně jeden semestr).“ (E. Půčková, SLU)

„Bydlela jsem na koleji Am Hubland. Vybrala jsem si tuto kolej díky doporučení spolužáků. Kolej byla blízko školy a knihovny. Pokoj byl malá garsonky – vl.koupelna, kuchyňský kout a pokoj, který byl vybaven postelí, policemi, psacím stolem, židlí, nočním stolkem a internetem. Bylo potřeba si přivést peřiny, nádobí, lampu a sprchový závěs.“ (H. Kaňová, SLU)

DOPRAVA

Do Würzburgu je možné dostať sa autobusom alebo vlakom, pri včasnej rezervácii je možné kúpiť lístok za akčné ceny. U autobusových spojení napr. Student agency okolo 80 eur spiatočný lístok, u vlakových spojení doporučujeme české dráhy na územie Bavorska a odtiaľ využiť Bayern Ticket. Môžete tiež využiť cestovanie spolujazdou, napr. cez jízdomat alebo blablacars.

Študenti za poplatok cca 60 eur dostanú od univerzity čipovú kartu, s ktorou sa môžu MHD využívať zdarma. Poplatok sa platí v rámci Semesterticket, viac info ku kartám nájdete tu. Všeobecné info k doprave tu.

„Würzburg není velkoměsto, vystačil jsem si pěšky, od školy je pro studenty zajištěna MHD zdarma. kolo je také častým řešením.“ ((M. Moudrý, AMU)

FINANCIE

Študijný program Erasmus+ na JMU Würzburg je podporovaný čiastkou 400e/mes. Podľa skúseností českých študentov im táto čiastka pokrylaasi 70-90% nákladov spojených so životom v zahraničí (pre detailnejšie rozpisy viď databázy Erasmus).

RADY

„doporučuji účet zřízený v zahraničí (pro studenty zdarma), např. Deustche Bank“ (M. Moudrý, AMU)

„Jako velmi přínosnou bych označila účast na intenzivním jazykovém kurzu. Dále je dobré se předem informovat o vybavenosti kolejí nebo jiného místa ubytování – standartní vybavení se od českých poměrů může lišit.! (V. Marková, SLU)

wuerzburg-marienfestung-slidershow-1
Würzburg, zdroj: internet.

AV & LK & MG