LMU München

obal -munchenLudwig-Maximilians-Universität München (LMU) je jednou z popredných európskych inštitúcií, na ktorých je možné študovať zameranie PVHaA. Náš ústav vám od septembra 2015 ponúka jedinečnú možnosť stráviť semester štúdiom na tejto univerzite, o to spravidla jednému študentovi každý semester. Výučba prebieha primárne v nemčine (samozrejme je možnosť výberu predmetov aj v iných európskych jazykoch), a preto je k prihláseniu nutná aspoň základná znalosť nemčiny, ktorú si budete môcť vylepšiť na letných alebo intenzívnych kurzoch jazyka pred pobytom.

Mníchov je krásne mesto plné historických pamiatok a významných inštitúcií, ktoré môžete navštíviť a celé Bavorsko ponúka široké možnosti na trávenie voľného času v prírode či cestovaním. Ak by ste si chceli vylepšovať svoje vedomosti na prestížnej univerzite, určite dlho neváhajte, prihlasovanie na jesenný semester 2015 prebieha len do konca februára (do 28.2.)!!!

MÜNCHEN (česky MNÍCHOV)

mnichov 4

V roku 1158 je mesto prvýkrát spomenuté ako Villa Munichen, patriaca Henrichovi Levovi. Neskôr prechádza do majetku Wittelsbachov, ktorí tu sídlili až do konca prvej svetovej vojny. Začiatkom 14. storočia Mníchov získava mestské práva. Už v 16. storočí sa stáva hlavným mestom a kultúrnym strediskom Bavorska. Do dejín sa zapísal ako sídlo protireformácie, renesancie a piva. Najstarší a dodnes stojaci pivovar Hofbräuhaus vzniká roku 1589. Počas ďalších storočí význam mesta stúpa, sídlia tu mnohí významní umelci a architekti, čo sa odráža i na pompéznom barokovom vzhľade centra. Po prvej svetovej vojne sa stáva Mníchov centrom Hitlerovej NSDAP. V roku 1938 je tu podpísaná mníchovská dohoda. Olympijské hry z roku 1972 sa zapísali do dejín nielen športovými výkonmi, ale aj atentátom na izraelských športovcov. Dodnes je sídlom arcibiskupa.  Viac o histórii mesta nájdete tu alebo na wiki.

LUDWIG-MAXIMILIANS-UNIVERSITÄT MÜNCHEN LMU-Munich_logo.png

Univerzita Ľudovíta Maximiliána (LMU) sa nachádza v srdci Mníchova. LMU je považovaná za jednu z popredných európskych akademických a výskumných inštitúcii. Promo video tejto univerzity nájdete tu.

Založená bola v roku 1472 a dnes je jednou z najväčších univerzít v Nemecku. Na začiatku mala univerzita 4 fakulty – filozofie, lekárstva, práva a teológie. Dnes má 18 fakúlt a navštevuje ju viac ako 50 000 študentov. Na univerzite taktiež môžete nájsť veľkú univerzitnú knižnicu, špeciálne knižnice (napríklad Shakespearovu knižnicu), univerzitný archív a iné. LMU nájdete aj na Facebooku alebo Twitteri.

LMU_Muenchen
LMU München, zdroj: internet.

Filozofická fakulta je rozdelená na dve časti, kde prvé oddelenie je oddelenie umenia a tvoria ho dejiny umenia, výtvarné umenie, hudobné vedy, divadelné vedy, a pod. Druhé oddelenie je oddelenie dejín a tvorí ho veľké množstvo historických odborov. Fakulta je jedným z najlepších miest pre výskum a pre prakticky orientovanú výučbu. Fakulta úzko spolupracuje s archívom, múzeami a divadlami v Mníchove.

POMOCNÉ VEDY HISTORICKÉ NA LMU

Ústav PVH na LMU (Historische Grundwissenschaften und Historische Medienkunde) patrí k jedným z najlepších vôbec a spolupracuje s mnohými významnými projektami v odbore. Pôsobí tu mnoho významných prednášajúcich pod vedením Prof. Dr. Irmgard Fees, ktorí prednášajú v rozličných disciplínach PVH.

PONUKA PREDMETOV

Študijný katalóg zo zimného semestru 2014/2015 nájdete tu alebo v tu v PDF.

Užitočné informácie

LMU má pre prichádzajúcich zahraničných študentov pripravených špeciálnych sprievodcov, v ktorých sa dozviete všetky informácie, ktoré potrebujete vedieť pred príchodom na univerzitu (príručku či prezentácie v rôznych jazykoch).

Veľa užitočných rád získate aj vďaka skúsenostiam českých študentov na LMU v databáze Erasmus, ktorú nájdete tu. Z nej vám vyberáme niekoľko príkladov z rôznych oblastí. Je užitočné prečítať si tiež infopack „Život v Nemecku“.

JAZYK

/uchádzač by mal mať nemčinu aspoň na úrovni B1 podľa európskych jazykových úrovní ERR/

Hlavným vyučovacím jazykom je nemčina a pobyt je určený študentom, ktorí majú zvládnutú minimálne základnú nemčinu (približne úroveň predmetu Nemčina II na PVHaA). LMU ponúka zahraničným študentom neplatený prípravný kurz alebo intenzívny kurz nemčiny, ktoré prebiehajú niekoľko týždňov pred začiatkom každého semestru. Intenzívny kurz je platený, je však možné využiť niektoré zo štipendií na domácej či zahraničnej univerzite. Okrem toho je možné sa prihlásiť na letnú školu nemčiny organizovanú LMU alebo využiť niektorú z letných škôl, na ktoré prispieva MU štipendiom (viď ďalšie vzdelávanie).

„LMU však ponúka niekoľko rôznych jazykových kurzov, o ktorých Vám poskytne informácie prostredníctvom e-mailu alebo na úvodnom stretnutí zahraničných študentov po príjazde. “ (Z. Mišendová, VŠE)

ŠTÚDIUM

Vybavenosť knižnice a dostupnosť materiálov je v Mníchove na veľmi vysokej úrovni.

„v univerzitní knihovně jsou 2 počítačové sály, otevírají se brzy ráno a zavírají o půlnoci, lze v nich tisknout, kopírovací místnost je poblíž (kopírovací kartu za 5 nebo 10 euro pořídíte v automatu tamtéž, ale lze použít i mince – 1 stránka/5 ct.); v univerzitních knihovnách jsou scannery, jejichž použití je bezplatné“ (H. Runčíková, UP)

VOĽNÝ ČAS

Mníchov je druhým najpopulárnejším mestom v Nemecku a nachádza sa tu nespočetné množstvo múzeí, kostolov, historické centrum, galérie, divadlá a pod. Nájdete tu pamiatky ako Bavorská štátna opera, Alte Pinakothek, Nationalmuseum, zámok Nymphenburg a iné. Život v meste sa tiež točí okolo barov a kaviarní od výmyslu sveta. Samozrejme nemôžeme zabudnúť na slávny festival piva Oktoberfest, kde pivo tečie potokmi. Viac info o živote v Mníchove nájdete tu.

zamok Nymp
Zámok Nymphenburg, zdroj: internet.

V Mníchove funguje niekoľko študentských organizácií, ktoré usporiadavajú množstvo akcií a výletov nie len pre zahraničných študentov, hlavnou je medzinárodná organizácia esn alebo TutoRIA pri LMU (TutoRIA aj na Facebooku).

„výborné jsou organizované výlety erasmáckou organizací, je to levné a člověk pozná nové lidi, kino není drahé (6-7 euro)“ (P. Felknerová, UK)

UBYTOVANIE

V rámci LMU je možné ubytovanie na Studentenstadt, najväčšom mníchovskom internáte (koleji). Vzdialenosť od univerzity je cca 10 minút metrom. Ceny za ubytovanie v Studentenstadte sú podľa recenzií študentov na mníchovské pomery celkom lacné, pokiaľ si vybavíte balíček služieb tzv. Servicepaket (info život v Nemecku), ubytovanie spolu s poistením na jeden semester činia medzi 160 – 260 eur. Viac info k danému internátu nájdete tu a info z LMU týkajúce sa ubytovania tu.

muenchen intrak
Jeden z internátov v Studentenstadt, zdroj: internet.

Ďalej sa v Mníchove dá ubytovať v rámci organizácie Studentenwerk aj na iných internátoch. Býva sa tu v jednolôžkových izbách WG (Wohngemeinschaft), v jednom byte je viac študentov, ktorí spolu zdieľajú kuchyňu a sociálne zariadenie. Internetové pripojenie je samozrejmosťou. Vybavenie izieb je rôzne, niekde nie sú poskytované obliečky na periny. Dôležité je ubytovanie vybaviť si čím skôr pred študijným pobytom, keďže je tu vysoká koncentrácia študentov. Pri súkromnom vyhľadávaní ubytovania môže pomôcť aj Facebook skupina Česi a Slováci v Mníchove.

„Koleje od Uni dostane jen malý počet studentů a je to jen otázkou náhody, rozhodně na to nelze spoléhat a je třeba si co nejdříve začít hledat ubytování na vlastní pěst. Já jsem bydlela na soukromé katolické koleji v centru, asi 6 minut pěšky od Univerzity.“ (P. Vacková, UK)

„Ubytování je v Mnichově problematické, co se týče kapacity kolejí a ceny (kolej může přidělit studentovi pokoj za 380 Euro, což je téměř celé stipendium). Pro Erasmus studenty mají koleje vyhrazeny omezený počet míst (možná studentovi pomůže včasné odeslání přihlášky na LMU, ve které se o kolej žádá). Vyrozumění dochází teprve 1-2 měsíce před začátkem semestru (u mě bylo nejprve negativní, ale mj. s pomocí organizátorů jazyk. kurzů LMU se později našlo místo).“ (N. Kraftová, UK)

DOPRAVA

Do Mníchova je dobrá dostupnosť autobusových aj vlakových spojení, pri včasnej rezervácii je možné kúpiť lístok za akčné ceny, u autobusových spojení napr. Eurolines alebo Student Agency jednosmerne od 15 eur, české dráhy ponúkajú lístky od 20 eur. Môžete tiež využiť cestovanie spolujazdou, napr. cez jízdomat alebo blablacars.

Mesačný MHD študentský lístok na tri okruhy, bežne využívané k presunu po meste, stojí okolo 50 eur. MHD kartu k neobmedzenému cestovaniu Vám vystavia na Poccistraße (U3/U6). Viac info o cenách a Mníchovskom dopravnom podniku tu. Výhodné je zriadiť si semesterticket. Jednotlivé lístky sa kupujú v automatoch, v niektorých sa dá platiť aj kartou. Mapa mníchovského metra tu.

„Mnichov je ideální pro jízdy na kole, cyklostezky jsou téměř všude“ (H. Runčíková, UP)

FINANCIE

Študijný program Erasmus+ na LMU München je podporovaný čiastkou 400e/mes. Podľa skúseností českých študentov im táto čiastka pokryla len 50-80% nákladov spojených so životom v zahraničí, preto treba pri tomto pobyte rátať s rozsiahlejším financovaním z vlastných zdrojov (pre detailnejšie rozpisy viď databázy Erasmus).

RADY

„s českou platební kartou budete mít nejspíš potíže, např. VISA nikde neberou, poplatky za výběry z mezinár. bankomatů jsou poměrně vysoké, pronájem se platí většinou také bankovním převodem (z českého na německý účet opět spojeno s poplatky); takže založení účtu bych spíše doporučila, podmínky pro studenty jsou prý poměrně výhodné“ (H. Runčíková, UP)

„doporučuji zřídit si bankovní účet v místě pobytu v zahraničí, protože nájem zpravidla nelze platit cash“ (P. Vacková, UK)

oktoberfest
Oktoberfest, zdroj: internet.

AV & LK & MG