UK Bratislava

obal - bratislavaPre študentov, ktorí by radi vycestovali za zahraničnou študijnou skúsenosťou, ale obávajú sa svojich jazykových možností, pripravil náš ústav taktiež možnosť, a to stráviť jeden semester štúdiom archívnictva a pomocných vied historických na najväčšej univerzite na Slovensku, Univerzite Komenského v Bratislave. Na tejto univerzite majú možnosť študovať dvaja študenti PVHaA MU každý semester, teda až štyria študenti každý akademický rok. Vďaka jazykovej podobnosti máte možnosť vybrať si predmety zo širokej ponuky nie len na archívnictve, ale v rámci celej univerzity (všetky skúšky a práce by ste robili samozrejme po česky). Ak vidíte Univerzitu Komenského v Bratislave ako svoju najlepšiu voľbu, určite dlho neváhajte, prihlasovanie na jesenný semester 2015 prebieha len do konca februára (do 28.2.)!!!

BRATISLAVA

Slovakia 1

Výhodné podmienky na brehu Dunaja dali predpoklad k prvému osídleniu územia už v neolite, neskôr územie osídľujú Kelti a Germáni. V 7. storočí bola lokalita súčasťou Samovej ríše, následne ríše Veľkomoravskej a po páde Veľkej Moravy sa na dlhé obdobie stáva súčasťou Uhorska. V 13. storočí dostáva Bratislava mestské práva, v 15. storočí vlastný erb. V 16. storočí sa vplyvom tureckých výpadov do Uhorska stáva hlavným a korunovačným mestom ríše, a tento status si drží až do roku 1784. Táto doba sa vyznačuje vznikom mnohých významných stavieb – chrámov a meštianskych domov, väčšiny dochovaných dodnes. Doba 19. storočia sa vyznačuje pokrokom vo vede a technike, Bratislava je prepojená železnicou s Viedňou a Budapešťou. Počas druhej svetovej vojny bola Bratislava jednou zo žúp klérofašistického štátu a v roku 1944 bola bombardovaná, potom ešte dvakrát. Viac informácií o histórii Bratislavy nájdete tu.

UNIVERZITA KOMENSKÉHO V BRATISLAVE uk-logo

Univerzita Komenského (UK) bola prvou univerzitou na Slovensku, na ktorej študenti mohli dosiahnuť najvyšší stupeň vzdelanosti v rodnom jazyku a jej vznik v roku 1919 mal mimoriadny význam pre rozvoj kultúry, vedy a vzdelanosti na Slovensku. Dnes je najväčšou univerzitou na Slovensku.

Na univerzite si môžete vybrať z 13 fakúlt, ale taktiež tu môžete nájsť viac ako 20 pedagogických, vedeckých a iných pracovísk a účelových zariadení. Ročne na Univerzite študuje viac ako 28 000 študentov. Každý rok univerzita prijíma do prvých ročníkov štúdia skoro 7000 nových študentov, ktorí si môžu vybrať z ponuky približne 1300 študijných programov. Univerzitu nájdete aj na Facebooku: fb UK alebo fb FF UK.

„Základným poslaním Univerzity Komenského je rozvíjať a šíriť vzdelanosť a starať sa o jej hlboké pochopenie, pričom ako vedecká inštitúcia činí tak tvorivým vedeckým výskumom, ktorým otvára nové horizonty vo vede i vo vzdelávaní.“ (uniba.sk)

UK 1
Univerzita Komenského, zdroj: uniba.sk.

KATEDRA ARCHÍVNICTVA A POMOCNÝCH VIED HISTORICKÝCH

Filozofická fakulta na Univerzite Komenského vznikla v roku 1921 a už na samom začiatku 50-tych rokov 20. storočia vzniká aj samotný odbor archívnictvo. V jeho oblasti sa vytvorili lepšie organizačné podmienky aj pre rozvoj pomocných vied historických. Od roku 1986/1987 oficiálny názov odboru archívnictva sa zmenil na „históriu s archívnictvom“- čiže z jednoodborového štúdia na dvojodborové. V rokoch 1996/1997 opäť štúdium zmenené na jednoodborové štúdium s oficiálnym názvom „archívnictvo a pomocné vedy historické“. Samostatná Katedra archívnictva a pomocných vied historických vzniká 1.1.2000 v dnes ju vedie doc. PhDr. Juraj Roháč, CSc. Obsiahlu históriu odboru a Katedry AaPVH nájdete tu.

PONUKA PREDMETOV

Na webe katedry si môžete prezrieť popisy programov a predmety, ktoré sa vyučujú na týchto programoch na Bc; Mgr. alebo PhD. stupni (na spodku strany sú informačné listy – stručná anotácia predmetov). Podrobné anotácie predmetov nájdete tu. Predmety bude možné si zapisovať aj v rôznych stupňoch podľa rozvrhu či ponúkaných možností.

Užitočné informácie

UK ponúka na svojom webe stručné informácie pre prichádzajúcich študentov, ktoré nájdete tu. Voľnočasové aktivity nie len pre zahraničných študentov organizuje esn (aj na Facebooku). Veľa užitočných rád získate aj vďaka skúsenostiam českých študentov na Univerzite Komenského v databáze Erasmus, ktorú nájdete tu.

VOĽNÝ ČAS

Aj keď Bratislava patrí medzi najmladšie hlavné mestá na svete, jej história siaha až do staroveku. V priebehu storočí vystriedalo mnoho pomenovaní v mnohých jazykoch. Po stáročia tu v zhode žili vedľa seba Slováci, Maďari, Nemci, Židia a mnoho iných. Aj dnes tu môžete stretnúť ľudí z celého sveta. V Bratislave sa nachádza mnoho pamiatok, ktoré sa oplatí navštíviť, ako Bratislavský hrad, Devínsky hrad, Primaciálny palác, Grasalkovičov palác alebo sa len poprechádzať po starom meste, kde sa nachádza množstvo múzeí. Taktiež v Bratislave môžete navštíviť Bratislavskú ZOO. Bratislava je taktiež mestom študentským a každú noc môžete smelo vyraziť do ulíc na párty alebo na pivo.

„Pro české studenty úžasné. Divadlo, kina, výstavy, různé koncerty českých a slovenských kapel. Bratislava je ideální na různé výlety. Vídeň, Budapešť…“ (L. Juračková, UK)

devin
Hrad Devín, zdroj: internet.

ŠTÚDIUM

Po príchode na univerzitu získa každý študent prístup do informačného systému AIS2, avšak zmeny predmetov musí český študent riešiť cez študijné oddelenie. Predmety sa potom zapisujú do papierového indexu. Vybavenosť a dostupnosť materiálov v univerzitnej knižnici je dobrá, internet funguje v škole aj na internátoch, jedinou nevýhodou môžu byť zastaranejšie počítače, teda odporúčame priniesť si vlastný notebook.

„Dostupnost internetu je víborná. PC jsou místy starší. Místy jsem postrádal dataprojektory. Univerzitní knihovna je krátce řečeno úžasná. Je zde možné nafocení stránek a jejich uložení do pdf, atd.“ (P. Brůna, UJEP)

„Je nutné mít vlastní pc, učebna pro studenty je nedostačující“ (M. Václavík, UK)

UBYTOVANIE

V rámci Univerzity Komenského v Bratislave je možné ubytovať sa na niekoľkých internátoch (kolejích). Najlacnejšie ubytovanie je v internátnom komplexe Mlynská Dolina, ktorý sa nachádza 10 minút MHD od centra a na pomedzí chránenej krajinnej oblasti Malé Karpaty. Ceny izieb sa odvíjajú od zariadenia a od toho, či je zrekonštruovaná alebo nie. Za staršie izby sa platí cca 100 eur za mesiac (od 60 eur pre viac osôb), zrekonštruované a vybavenejšie o cca 30 eur viac. Ubytovanie je sústredené v 3 objektoch – Šturák, Átriové domy a Manželský internát. Vybavenie je štandardné, internet často na kábel, je treba si doniesť vlastné periny či príbory. Viac info k ubytovaniu v Mlynskej Doline tu.

Ako každé študentské ubytovanie so sebou prináša veľa negatív, preto odporúčame študentom, ktorí vyhľadávajú pokoj a súkromie privátne ubytovanie, ktoré ale býva spravidla drahšie. Inzeráty a informácie nájdete i na tomto Facebooku.

„Jedná se o typické socialistické masové ubytovací zařízení, které snad (podobně jako budova školy a vlastně téměř všechny veřejné budovy na Slovensku) nikdy nebylo rekonstruováno a rozpadá se. Co jsem měl možnost vidět české koleje, jsou na tom o dost lépe. Tento způsob bydlení jsem si vybral kvůli ceně a krátké vzdálenosti od školy.“ (P. Dvořák, MU)

„nejlevnější způsob. Bydlení na Mlýnké Dolině je však peklo a nedoporučuji ho nikomu. Hygiena minimální, nepořádek, hluk. I v Praze na kolejích je ubytování lepší a čistější (což je co říci a je to k neuvěření, ale je to tak).“ (M. Lanč, UJEP)

DOPRAVA

Cesta do Bratislavy z Brna je pomerne jednoduchá, niekoľkokrát denne chodia autobusy a vlaky. Rozpis časov a cenu lístkov nájdete tu. Ďalšou lacnou možnosťou je cestovanie spolujazdou, napr. jízdomat, blablacars alebo v skupinách na Facebooku ako táto.

Cestovanie mestskou dopravou je relatívne lacné – 15 minútový neprestupný lístok stojí 0,70 eur a 60 minútový 0,90 eur. Ďalej je možné využiť 70 minútový sms lístok za 1 euro. Cestovné poriadky a ceny lístkov nájdete tu. Študenti si ale môžu vybaviť študentskú kartu, s ktorou môžu využívať zľavnené jednorazové lístky za 0,35 eur na 15 min alebo 0,45 eur na 60 min. Tiež sa dá vybaviť študentská čipová karta za cca 15 eur na mesiac s neobmedzeným jazdením v zónach 100 a 101 alebo na tri mesiace za cca 35 eur. Viac info o preukážkach a čipových kartách. Kúpa lístku či karty sa vyplatí, je tu veľké množstvo revízorov. *Pozor, na využitie zľavy je nutné vybaviť si slovenský ISIC od UK, český ISIC z domácej univerzity sa neuznáva.

Bratislava_Hviezdoslavovo_nam_opera_SND
Slovenské národné divadlo, zdroj: internet.

FINANCIE

Študijný program Erasmus+ na Univerzite Komenského v Bratislave je podporovaný čiastkou 300e/mes. Podľa skúseností českých študentov im táto čiastka pokryla asi 90% nákladov spojených so životom v zahraničí (pre detailnejšie rozpisy viď databázy Erasmus).

RADY

„nic mne nenapadá snad si jen při ubytování dát požadavek, aby dotyčný nesdílel pokoj se Španěly či jinými jižanskými národy – mají úplně opačný harmonogram dne“ (M. Macháček, UK)

„hodně peněz, v bratislavě jsou vysoké životní náklady“ (J. Kusala, UP)

BA panor
Bratislava panoráma, zdroj: internet.

AV & LK & MG