UMCS Lublin

LublinJednou z novo písaných zmlúv je Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej (UMCS), na ktorej naši študenti môžu študovať od jarného semestra 2016. PVHaA toria jeden odbor, ktorý spadá pod Inštitút histórie. Výučba prebieha primárne v poľštine (čiastočne je možná aj v angličtine), ale český/slovenský študent túto miernu jazykovú bariéru prekoná veľmi rýchlo (samozrejme je možnosť výberu predmetov aj v iných cudzích jazykoch).

LUBLIN

mapa lublin

  • hlavné mesto Lubelského vojvodstva, ktoré sa nachádza na východe Poľska
  • deviate najväčšie mesto krajiny
  • rozloha mesta je viac než 147 km2 a má cca 356 000 obyvateľov
  • mestom preteká rieka Bystrzyca

Vznik mesta siaha do roku 1198, roku 1317 získalo mestské výsady. Toto mestečko bolo v 17. storočí centrom poľskej reformácie. V tom istom storočí bolo však mesto zdevastované kozáckymi a švédskymi vpádmi, a tiež morovou nákazou. V 19. storočí vďaka vtedy novopostavenej železnici, začalo mesto narastať. Počas druhej svetovej vojny bol vedľa mesta nacistami zriadený koncentračný tábor zvaný Majdanek (išlo o najlepšie zachovalý tábor). Viac k histórii a zaujímavostiam nájdete na webe mesta či  wiki.

UNIWERSYTET MARII CURIE-SKŁODOWSKIEJ W LUBLINIE132047-umcs-skrocone

Univerzita Marie Curie Skłodowskiej (UMCS) bola založená roku 1944 a 14.1.1945 bol zahájený prvý akademický rok. V prvý rok na univerzite študovalo 800 študentov, ktorých vyučovalo 42 vysokoškolských učiteľov. Zo začiatku mala len 4 fakulty- lekársku, poľnohospodársku, veterinárnu a prírodovedeckú. Zámerom univerzity bolo rozvíjať vedeckú činnosť a rozšíriť tak počet študijných odborov a študentov. Postupne začali vznikať nové fakulty, univerzita tiež získala mnohé prostriedky na stavbu nových budov. Dnes má 12 fakúlt, ktoré ponúkajú na výber zo 60 programov a 200 rôznych špecializácií.

Vďaka fondom z EÚ neustále rozvíja svoju vedeckú činnosť a má možnosť spolupracovať s mnohými zahraničnými univerzitami a inštitúciami. Roku 2014 bol otvorený univerzitný kampus v Pulawy, kde sa nachádzajú okrem budov slúžiacich k výuke a výskumu, aj internáty, kluby, športové a kultúrne centrá. Na stránkach univerzity je k dispozícií plánik celého univerzitného areálu.

PVHaA NA INŠTITÚTE HISTÓRIE

Na fakulte humanitných vied, pod Inštitútom histórie sa nachádza odbor Zakład Archiwistyki i Nauk Pomocniczych Historii. Je možné tu navštevovať prednášky heraldiky, epigrafiky poľských nápisov, edície a mnoho iných. Na stránkach sa nachádzajú len stručné informácii, presná ponuka predmetov bude poskytnutá koordinátormi z Lublinu.

UMCS
UMCS, zdroj: internet

Užitočné informácie

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej má pre prichádzajúcich zahraničných študentov na pripraveného stručného sprievodcu či minibrožúru, v ktorých sa dozviete základné informácie, ktoré potrebujete vedieť pred príchodom na univerzitu. Veľa užitočných rád získate aj vďaka skúsenostiam českých študentov v databáze Erasmus.

ŠTÚDIUM A JAZYK

Jazykové centrum univerzity ponúka kurz poľštiny, napr. ako intenzívny jazykový kurz, ktorý je však na univerzite platený. Bežnej poľštine však naši študenti porozumejú rýchlo. Celková vybavenosť univerzity je porovnateľná s Českom, problémom je na niektorých miestach wifi, prípadne staré počítače v knihovne.

„Způsob výuky a přístup profesorů se moc neliší od systému v ČR. Profesoři i spolužáci byly velmi vstřícní se zájmem o studenta, byl jsem mile překvapen jejich přístupem.“ (anonym, UHK)

„Registrace kurzů proběhla až po schválení výjezdu. Byl mi nabídnut seznam vyučovaných předmětů. Jediné omezení bylo, minimální počet kreditů na zahraniční škole.“ (SarkaAnezkaK, UHK)

„EILC, polština, 1 měsíc (od 1.9.2008 – 28.9.2008), velmi kvalitní a relativně obtížný. Plán kurzu byl velmi detailní, vyučovalo se 6 dní v týdnu, volná byla neděle. Výuka probíhala většinou dvoublokově po cca 2 – 3 hodinách. Obsahovala gramatiku, literaturu, zpěv, filmy, výlety…“ (anonym, MU)

VOĽNÝ ČAS

Tak ako každé väčšie mesto má svoju starú a novú časť, v ktorých sa ukrýva množstvo zaujímavých architektonických objektov, múzeí či galérií. V uličkách starého mesta je možnosť naraziť na mnohé kostolíky, bašty, námestia, kaviarne a iné. Na stránkach mesta sa dajú nájsť informácie k nastávajúcim spoločenským akciách. Viac atrakcií i na Tripadvisore.

Veľmi populárnym je národné múzeum – Majdanek, ktoré sa nachádza v priestoroch bývalého koncentračného tábora Majdanek, čiže aj stála expozícia sa nesie v duchu druhej svetovej vojny. Ďalej napr. pevnosť na hradnom kopci postavená začiatkom 19. storočia na pozostatkoch starého hradu a jej hlavnou funkciou bolo slúžiť ako väzenie.  Dnes slúžia jeho priestory múzeu.

„Blízko kolejí je Sportovní centrum s bazénem, spinningem i posilovnou. Jako erasmus studenti jsme chodili zdarma. Využili jsme víkendů na výlety např. na Helskou kosu, do Łeby, Gdyně, Gdaňsku, Malborku, Zakopaného, Krakowa i Osvětimi.“ (anonym, UPOL)

Lublin
zdroj: wiki

UBYTOVANIE

Univerzita má svoj kampus, v ktorom sa nachádzajú moderné internáty pre 1-3 osoby na izbe. Ubytovanie na internáte stojí 60-110€ na mesiac a zvykne ho pre zahraničných študentov zariadiť sama univerzita. Viac info a popis jednotlivých kolejí na webe UMSB.

„Nabízí ho sama univerzita a je výrazně levnější nežli ubytování v soukromí (je za dvojnásobnou cenu, navíc ubytovacích kapacit v soukromí je velmi málo). Vybavenost kolejí je dobrá, záleží ale na tom, jaké koleje si dopředu zamluvíte…bydlel jsem v těch nejdražších, kde vybavení bylo relativně standardní. Někteří se dříve nedomluvili a dostali o poznání horší koleje. Připojení na internet je k dispozici, platí se (1 000 Kč měsíčně na osobu).“ (anonym, MU)

„Předem zajištěné ubytování se ukázalo jako velmi komfortní (DS Jowisz) a měl jsem štěstí na veselé spolubydlící v dvoupokojovém bytě se společnou kuchyňkou. VK dispozici byl internet a společná pračka zdarma.“ (anonym, UHK)

DOPRAVA

Doprava do Lublinu z Olomouca ide priamo vlak za cca 1200 Kč.Ďalšou možnosťou je Polski bus, ktorý jazdí len z Prahy, avšak pri včasnej kúpe za veľmi výhodnú cenu. Môžete tiež využiť cestovanie spolujazdou, napr. cez jízdomat alebo blablacars. Po Lubline bez problémov MHD, pešo alebo na bicykli.

„…po obdržení studenské karty má student nárok na 45% slevu cestování vlakem, autobusem po celém Polsku“ (anonym, UHK)

„Doprava – nevnavazující spoje, zpoždění, nedodržování jízdních řádů.“ (anonym, MU)

„Ve městě se nachází několik stanovišť s koly na vypůjčení, 1h/15,-Kč. Síť MHD na sebe všude navazuje, není tedy problém cestovat s ní, studenstné jízné 15,-Kč. Město je také dostupné pěšky.“ (SarkaAnezkaK, UHK)

FINANCIE

Študijný program Erasmus+ na UMCS Lublin je podporovaný čiastkou 300e/mes. Podľa skúseností českých študentov im táto čiastka pokryla 90-100% nákladov spojených so životom v zahraničí (pre detailnejšie rozpisy viď databázy Erasmus).

„Ceny potravin jsou velmi srovnatelné“ (SarkaAnezkaK, UHK)

RADY

Využiť jazykový kurz poľštiny pred príjazdom. Mať vždy so sebou ISIC.

„Kabel na internet. Pro případy studia v archivech či studovnách rukopisů a starých tisků doporučení od vedoucího práce (projektu)“ (anonym, UPOL)

„Kabel na internet, dobrou náladu a spoustu řízků. Zrušit si ihned účet u KB a peníze přeposlat jinam nebo vybrat – nedostanete se tak do nepříjemné situace.“ (anonym, UK)

pl.fotolia
zdroj: pl.fotolia

AV & MG

Napsat komentář