UMK Toruň

obal - torunDruhou poľskou univerzitou je Uniwersytet Mikołaja Kopernika v Toruniu (UMK), ktorá je jednou z najlepších v krajine. Každý semester tu môže jeden z našich študentov navštevovať prednášky z PVHaA na Inštitúte histórie a archívnictva. Výučba prebieha primárne v poľštine (čiastočne je možná aj v angličtine), ale český/slovenský študent túto miernu jazykovú bariéru prekoná veľmi rýchlo, pretože univerzita ponúka pred začiatkom každého semestru jazykové kurzy poľštiny zdarma (samozrejme je možnosť výberu predmetov aj v iných cudzích jazykoch).

Toruň je mesto s bohatým historickým centrom obkolesené prírodou, z ktorého nemôžete odísť bez ochutnávky preslávených perníkov. Ak by ste chceli naberať nové skúsenosti práve na tejto univerzite, dajte o sebe vedieť čím skôr, pretože prihlasovanie na jesenný semester 2015 prebieha len do konca februára (do 28.2.)!

TORUŇ

torun

  • mesto ležiace na rieke Visle
  • známe výrobou perníkov
  • nachádza sa tu štátny archív a rozsiahla provinciálna knižnica a významné krajské múzeum
  • narodil sa tu Mikuláš Kopernik
  • mesto počas 2. svetovej vojny nebolo zničené náletmi, a preto je historické centrum nepoškodené a pôvodné
  • Staré mesto zapísané v kultúrnom dedičstve UNESCO
  • každý deň tu zvoní sedemtonový zvon Tuba Dei odliaty v roku 1500

Prvé zmienky o hradisku na rieke Visle sú dochované z prelomu 8. a 9. storočia. V roku 1230 je tu vystavaný hrad, o tri roky na to získava Toruń mestské práva. V 14. a 15. storočí sa stáva dôležitým obchodným centrom. Nastáva rozkvet kultúry, mesto je dodnes plné barokových a renesančných architektonických skvostov. Koncom 18. storočia je Toruń pripojený k Prusku. Na prelome 18. a 19. storočia bolo mesto prestavané, dodnes ho chráni dvojitá hradba so štyrmi dochovanými bránami. Svojho času mala až 54 pevností, z ktorých niektoré stoja i dnes. V 20. storočí je Toruń na krátky čas navrátený Poľsku. Počas druhej svetovej vojny okupovaný Nemcami, oslobodený roku 1945. Viac o meste a zaujímavostiach nájdete tu.

UNIWERSYTET MIKOŁAJA KOPERNIKA W TORUNIU

logo_umk

Univerzita Mikołaja Kopernika (UMK) vznikla v roku 1945. Patrí medzi jednu z najväčších a najlepších univerzít v Poľsku. Má 17 fakúlt, poskytuje absolventské a postgraduálne kurzy pre takmer 30 000 študentov. Tieto kurzy ponúkajú na výber 80 študijných odborov, 100 špecializácii a 50 postgraduálnych kurzov.

Univerzita má dva areály a to Toruň a Bydgoszcz, kde pracuje 4 300 pracovníkov a viac ako polovica z nich sú vyučujúci. Univerzitná knižnica obsahuje zbierku takmer 3 milióny tlačených zväzkov, periodík či špeciálnych zbierkových predmetov. Súčasťou UMK je aj univerzitný archív vedeckej povahy, ktorý patrí do národnej siete archívov.

PVHaA NA INŠTITÚTE HISTÓRIE A ARCHÍVNICTVA

Fakulta histórie UMK začala svoju činnosť 1.9.1993 a to spojením dvoch inštitútov – Inštitútu archeológie a etnológie a Inštitútu histórie a archívnictva (IHaA). Samostaný IHaA vznikol koncom 60-tych rokov 20.storočia a od akademického roku 2006/2007 okrem odboru histórie začal fungovať aj odbor archívnictva a správy dokumentov. Dnes pod inštitút spadá niekoľko ústavov, medzi nimi aj Ústav PVH, Ústav archívnictva alebo Ústav správy spisov a archívnych informácií. Podrobnejšiu históriu inštitútu nájdete tu.

Collegium_Humanisticum_UMK
Wydział Nauk Historycznych UMK, zdroj: internet.

Od v roku 2006 ústav funguje podľa bolonského systému (3 roky bakalársky stupeň a 2 roky magisterský stupeň). V poslednej dobe sa ústav stal miestom vydávania mnohých vedeckých časopisov (KLIO, Rocznik Toruński,…). UMK nájdete aj na facebooku a twitteri, IHaA taktiež na facebooku.

PONUKA PREDMETOV

Pre predstavu si môžete prezrieť prehľad predmetov, ktoré sa vyučovali na Bc. a Mgr. stupni v zimnom semestri 2014/2015 na odbore archívnictvo a správa dokumentov alebo história. Všetkým zahraničným študentom posiela študijné oddelenie niekoľko mesiacov pred pobytom kompletnú ponuku predmetov v poľskom aj anglickom jazyku.

Užitočné informácie

UMK w Toruniu má pre prichádzajúcich zahraničných študentov pripraveného sprievodcu, v ktorom sa dozviete základné informácie, ktoré potrebujete vedieť pred príchodom na univerzitu. Veľa užitočných rád získate aj vďaka skúsenostiam českých študentov na LMU v databáze Erasmus, ktorú nájdete tu.

ŠTÚDIUM A JAZYK

/uchádzač by mal mať poľštinu alebo angličtinu asi na úrovni B1 podľa európskych jazykových úrovní ERR/

Vybavenosť knižnice a dostupnosť materiálov je na vysokej úrovni. UMK ponúka zahraničným študentom intenzívny týždňový kurz poľštiny, ktorý je zadarmo a prebieha pred začiatkom každého semestru. Preto ak aj momentálne nedosahujete jazykovej úrovne B1, nezúfajte a prihláste sa! Nakoľko poľština je nám veľmi podobná, určite sa bude dať s vedením ústavu dohodnúť…

„přístup na internet je po celém kampusu, jsou zde i počítače, možnosti tisku a kopírování jsou hodně široké“ (K. Mertová, UP)

VOĽNÝ ČAS

Torun-palac-dambskich
Barokový Palác Dubských z 18. st, zdroj: internet.

Neveľké mesto Toruń s historickou časťou staré mesto, ktorú obklopujú zvyšky mestských hradieb zo 14. až 15. storočia s baštami a strieľňami, v roku 1997 bolo zapísané do zoznamu UNESCO. V mestečku sa nachádza mnoho pamiatok a budov v gotickom, renesančnom aj barokovom štýle, ako napríklad kostol sv. Janov, kostol sv. Jakuba, palác Dubských či meštiansky dom Pod hviezdou. Za zhliadnutie stojí aj staromestská radnica alebo ruiny hradu Dybowského. Nachádza sa tu aj pomník Mikuláša Koperníka aj jeho rodný dom. Toto mesto ponúka široké možnosti na trávenie voľného času, viac info nájdete tu.

Toruń je v Poľsku veľmi známa výrobou perníkov. Hovorí sa, že výroba perníka je taká stará, aké je staré samotné mestečko, a že nikto z hostí nemôže z mesta odísť bez perníka. :)

„hodně jsme cestovali, Polsko je relativně levnější ve všech ohledech, takže i kultura a sport jsou dostupné bez problémů“ (A. Judová, ZCU)

„Toruń je skvělé místo pro výlety a poznávání severního Polska, které je krásné. Město není drahé a samo o sobě je užásné. Je zde spousta muzeí, galerií, možností sportu.“ (K. Mertová, UP)

UBYTOVANIE

Najlacnejšie ubytovanie v rámci Uniwersytet Mikolaja Kopernika poskytujú internáty univerzity, v cene do 100 eur. Nachádzajú sa v areáli univerzity asi 10 minút peši. Sú dobre zariadené, ubytovanie je buď jedno alebo dvojposteľové, kuchyňa a sociálne zariadenie je spoločné pre 2-4 študentov podľa obsadenia bunky. Internet cez wifi je menej častý, lepšie je priniesť si vlastný kábel, riady, prípadne vlastné posteľné prádlo. Viac info o ubytovaní nájdete tu.

„levné ubytování bez problémů, pro erasmus studenty velmi pěkná úroveň pokojů,s internetem,plná vybavenost “ (B. Kopsová, UP)

DOPRAVA

Cestovanie z Brna do Torune je mierne komplikované a vyžaduje niekoľko prestupov. Najpohodlnejšie cestovanie je určite vlakom s možnými prestupmi v Katowiciach či Wrocławe, ďalšia možnosť je cestovať do Waršawy. Pri včasnej rezervácii je možné kúpiť lístok za akčné ceny, spiatočný lístok stojí od 50 eur. V rámci Poľska je cestovanie lacnejšie ako v ČR, výhodné sú tiež autobusové spojenia cez PolskiBus. Môžete tiež využiť cestovanie spolujazdou, napr. cez jízdomat alebo blablacars.

Vzdialenosť univerzity od mesta je len 3 km, preto sa dá chodiť pešo, prípadne na bicykli (rovina). Na dlhšie alebo častejšie trasy do mesta je možné využiť cestovnú kartu za cca 40 zlotých na mesiac alebo študentské lístky za 1,5 zl. Revízori sú často prítomní, preto sa oplatí kupovať si lístky. V meste je taktiež celkom lacné taxi. Dopravný podnik mesta tu.

„MHD není drahá, ale od kolejí se dalo dojít do centra i pěšky cca za 15 min.“ (J. Němečková, MU)

FINANCIE

Študijný program Erasmus+ na UMK Toruń je podporovaný čiastkou 300e/mes. Podľa skúseností českých študentov im táto čiastka pokryla asi 90% nákladov spojených so životom v zahraničí (pre detailnejšie rozpisy viď databázy Erasmus).

RADY

„Pokud se ještě rozhodujete, tak rozhodně neváhejte, je to skvělá příležitost. Polsko je krásná země a Poláci jsou srdeční a milí lidé, kteří vám budou ochotni vždycky pomoct a poradit. Pro začátek je dobré vzít si s sebou alespoň slovník, potom už to půjde samo, za pár týdnů budete polsky skvěle rozumět.“ (H. Komárková, SLU)

torun 3
Centum Toruň, zdroj: internet.

AV & LK & MG