UniPi Pisa

pisaÚstav PVHaA v spolupráci s Ústavom histórie ponúka pre svojich študentov možnosť vycestovať aj do toskánskej Pisi, kde má každý rok jeden študent možnosť študovať odbor história na Università di Pisa na 10 mesiacov. Na tejto univerzite je však potrebná základná znalosť taliančiny, nakoľko výučba prebieha práve v tomto jazyku. Na oplátku Vám umožní študovať v knižniciach či archívoch nie len v Pise, ale v celom Taliansku.

Pisa je nádherné historické mesto pri pobreží Tyrrhenského mora, ktoré môže návštevníkom ponúknuť oveľa viac ako len šikmú vežu… Ak by ste chceli zažiť pravú atmosféru Toskánska a naberať nové skúsenosti na tejto univerzite, dajte o sebe vedieť čím skôr, pretože prihlasovanie na akademický rok 2015/2016 prebieha len do konca februára (do 28.2.)!

PISA

pisa map

  • mesto v Toskánsku na rieke Arno
  • v stredoveku bola samostatnou republikou
  • nie len šikmá veža je ťahákom, na námestí Campo dei Miracoli (pole zázrakov) zažijete nezameniteľnú atmosféru starých čias podtrhnutú umeleckými  skvostami v románskom štýle
  • nájdete tu napríklad baptistérium, najväčšie v celom Taliansku
  • slávnym rodákom je Galileo Galilei
  • polovicu obyvateľov mesta tvoria študenti
  • nachádzajú sa tu tri významné knižnice a tiež štátny archív

Rimania Pisu nazývali starým mestom, vzniká pravdepodobne už v 13. stor. p. n. l. (skôr ako Rím) a bola založená starými Grékmi. Po Etruskoch ovládli mesto Rimania, vďaka ktorým sa stáva v 11. storočí významným centrom obchodu, prístavom a námornou republikou. V ďalších storočiach si podmanila mnohé okolité štáty. Postupný úpadok nastáva koncom 13. storočia, po porážke od Janovanov v bitke u Melórie. Všetky snahy o obnovenie zašlej slávy boli neúspešné, čomu nasvedčuje aj počet obyvateľov, ten sa prakticky do dnešnej doby nezvýšil. Pisa sa dostala pod nadvládu Florenice, čo podporilo rozvoj umenia a vedy. Už v roku 1343 založil Kliment VI. univerzitu, jednu z najstarších v Európe. Viac info k histórii a zaujímavostiam v meste tu.

UNIVERSITA DI PISA unipi

Università di Pisa (UniPi) je jednou z najstarších univerzít na svete a najlepších výskumných inštitúcií v Taliansku. Bola založená v roku 1343 pápežom Klementom VI. ako 19. univerzita a študovalo na nej niekoľko významných osobností ako Enrico Fermi, Galileo Galilei alebo Andrea Bocelli. Viac o univerzite a jej histórii nájdete tu.

UniPi má v súčasnosti 11 fakúlt, ktorých študuje vyše 57000 študentov. Súčasťou univerzity je aj knižnica a viacero pridružených múzeí.

ODBOR HISTÓRIA A PONUKA PREDMETOV

Históriu je možné na tejto univerzite študovať na Dipartimento di Civiltà e Forme del sapere (niečo ako Ústav civilizácií a foriem vedomostí). Viac informácií o odbore história a predmetoch vyučovaných na Dipartimento di Civiltà e Forme del sapere  si môžete pozrieť tu.  Univerzitu nájdete aj na Facebooku alebo Twitteri: FB UniPi, Tw UniPi alebo FB DCFs.

Pre viac informácií kontaktujte vedenie Ústavu PVHaA FF MU.

Užitočné informácie

Università di Pisa ponúka na svojom webe stručné informácie (vrátane štúdia, ubytovania, poistenia či voľnočasových aktivít) pre prichádzajúcich študentov, ktoré nájdete tu alebo tu. Veľa užitočných rád získate aj vďaka skúsenostiam českých študentov na Università di Pisa v databáze Erasmus, ktorú nájdete tu alebo na československej stránke krajané.cz.

JAZYK A ŠTÚDIUM

/uchádzač by mal mať taliančinu aspoň na úrovni B1 podľa európskych jazykových úrovní ERR/

„V nabídce mi bylo mylně sděleno, že kurzy jsou v angličtině a italštině. Upozorňuji však, že žádný kurz v angličtině na fakultě neprobíhal.“ (A. Vaňhara, MU)

Vybavenosť knižnice a dostupnosť materiálov je v Pise na dobrej úrovni.

„Pro síťové připojení v knihovně je potřeba přihlašovácí údaje. Já jsem využívala wi-fi, kde bylo potřeba také přihlašovacích údajů, které jsem dostala asi za měsíc, problém byl ale se signálem. Proto jsem využívala hlavně internet na privátě. Tisk mimo knihovnu.“ (K. Cimalová, MU)

VOĽNÝ ČAS

Niektoré z pamiatok v Pise nájdete tu.

„zapojte se do aktivit skupiny Erasmus (ESN Pisa), která organizuje pravidelné výlety a další akce. Vyplatí se pořídit si kartu Circolo Arci, sdružuje řadu pisánských klubů, budete díky ní mít přístup na širokou škálu koncertů. Z Pisy se dobře cestuje, Toskánsko je krásné a stojí za projití. Pisa je také velká základna ryanair a umožňuje tak výlety evropské.“ (L. Tejkalová, UK)

pisa 2
Pisa, zdroj: ilgiramondo.pisa.it.

UBYTOVANIE

Pre študentov je dôležité si zaistiť ubytovanie dopredu. Internáty sú k dispozícii len tým najrýchlejším, a často sú drahšie ako študentské priváty. Skúsenosti erasmákov sa zhodujú, že škola internáty neposkytuje, a treba si ubytovanie hľadať „na vlastnú päsť“. Cena privátov sa pohybuje vo vyšších reláciách ako sme navyknutí u nás. V rozmedzí 260-350 eur/mesiac. Hľadanie je preto závislé na rôznych erasmus stránkach, prípadne Facebooku.

„Bydlel jsem nejprve s několika studenty. Můj pokoj měl tři a půl stěny, takže soukromý nebylo žádné. Střídavě netekla teplá voda/nefungovala pračka/elektřina a již před námi se zde ubytovaly myši. Ostatní studenti postupně (do měsíce) z bytu utekli, já vydržel až do března, kdy mi správce, který na studentech vydělával, odpojil elektřinu a chtěl po mně víc peněz. Doporučuji tedy nehledat ubytování dle inzercí zaměřených výhradně na studenty Erasmu – tito podvodníčci vědí, že žaloba se jim ze zahraničí neoplatí.“ (A. Vaňhara, MU)

DOPRAVA

Mesto je malé, a preto sa dá ľahko všade dochádzať pešo. Študenti taktiež využívajú často bicykle, tie je možné zakúpiť za cca 20 eur. Lístky na MHD stoja v rozmedzí 1-1,5 eur. A to aj z letiska do centra, ktoré je vzdialené 5km. Odkazy na dopravný podnik a plán mestskej dopravy tutu.

„Je tu MHD, ale nikdo ji nevyužívá. Chodí se pěšky nebo na kole, které lze zakoupit u Mensy do 20 Eur.“ (K. Rousková, UK)

„Pisa je maličká, pěšky se dá dojít skoro všude. Kolo je ideální dopravní prostředek, město je placaté a cyklistů je spousta. Fungují autobusy MHD, jednotlivá jízda 1EUR (včetně dopravy z letiště, které je cca 5km od centra), existují levnější předplatní systémy (měsíční abonmá apod.), které jsem nevyužila“ (L. Tejkalová, UK)

„V současé době buď s Ryanairem do Bergama a pak vlakem do Pisy (nejlevnější stojí cca19e, jede 5hodin a jenom dvakrát denně; jinak přes 30e) nebo se Student Agency do Florencie (2500kc) a pak vlakem do Pisy (5,80e). Od půlky září by měl být let Praha-Pisa s Flyairone.“ (K. Meitnerová, MU)

„Tourbus v předstihu za 900 Kč (Praha – Pisa). Studentagency (Praha – Florencie + vlak do Pisy) cca 1500 Kč, Airone Praha – Pisa letenka cca 1000 Kč zakoupeno v předstihu, ale bez zavazadla.“ (K. Rousková, UK)

FINANCIE

Študijný program Erasmus+ na UniPi je podporovaný čiastkou 500 e/mes. Podľa skúseností českých študentov by im táto čiastka pokryla 75-90% nákladov spojených so životom v zahraničí (pre detailnejšie rozpisy viď databázy Erasmus, pozor na odlišnú výšku štipendií).

RADY

„Na Facebooku je spousta skupin týkajících se Erasmu v Pise (ESN, AEGEE..), ve kterých můžete získat spoustu užitečných informací i možnosti na ubytování. Jinak doporučuji vzít si spacák, kvalitní deštník a holínky (celý podzim v Pise proprší).“ (K. Meitnerová, MU)

„Teplé oblečení, i když je to Itálie, umí tam být zima. Nepromokavou bundu a dobré boty. Kontaktujte na Facebboku někoho z AEGEE Pisa a oni vám rádi se vším pomůžou.“ (K. Rousková, UK)

pisa 3
Pisa, zdroj: internet.

AV & LK