UWr Wrocław

wroclaw cityOd septembra 2015 bude mať každý semester jeden študent možnosť vycestovať do Poľska na Uniwersytet Wrocławski (UWr), kde bude môcť študovať odbor archívnictvo a správa dokumentov. Táto univerzita je zaujímavá tým, že sa tu dajú študovať aj dejiny Čiech a bývalého Československa, čo môže byť pre viacerých študentov výzva. Výučba prebieha primárne v poľštine (čiastočne je možná aj v angličtine), ale český/slovenský študent túto miernu jazykovú bariéru prekoná veľmi rýchlo, pretože univerzita ponúka pred začiatkom každého semestru jazykové kurzy poľštiny zdarma (samozrejme je možnosť výberu predmetov aj v iných cudzích jazykoch).

Wrocław je krásne historické mesto popretínané desiatkami mostov a plné maličkých trpaslíkov. Ak by ste si chceli prežiť semester v zahraničí a nebáť sa cudzieho jazyka, táto univerzita môže byť tá správna voľba. Dlho však neváhajte, prihlasovanie na jesenný semester 2015 prebieha len do konca februára (do 28.2.)!!!

WROCŁAW (česky VRATISLAV)

617pxPoland_location_map.svg

  • štvrté najväčšie mesto Poľska, hlavné mesto Dolnosliezskeho vojvodstva a jedno z najstarších miest republiky
  • rozprestiera sa na ostrovoch uprostred rieky Odry
  • študentské mesto plné klubov, podnikov, kaviarní a trpaslíkov :-)
  • od 11. storočia sídlom biskupstva, sakrálne stavby patria k najstarším v Poľsku
  • sídli tu štátny archív a mestský archív, archív polytechnickej univerzity alebo dolnosliezska verejná knižnica
  • dodnes silne prepojené s českou kultúrou, milujú tu Švejka, pivo a varené kolená

Prvá písomná zmienka o meste súvisí so založením biskupstva okolo roku 1000. Meno dostala Wrocław po svojom zakladateľovi Vratislavovi I., za ktorého vlády patrilo územie Českému kráľovstvu. Už v 12. storočí dostáva mestské práva a stáva sa, aj vďaka výhodnému postaveniu na rieke, obchodným centrom. Tento rozvoj narušili mongolské vpády, no mesto sa vzchopilo a od 14. storočia bolo členom Hanzy. Do 18. storočia bolo mesto, ako aj celé Sliezsko súčasťou zemí Koruny českej, až do roku 1742 kedy sa pod menom Breslau stáva jedným z najvýznamnejších miest Pruska. Wrocław prosperuje až do roku 1945, kedy sa stáva nemeckou pevnosťou nacistických vojakov. Po porážke a odsunutí Nemcov je mesto pričlenené k obnovenému Poľsku a osídlené poľskými občanmi, hlavne z Lvova. Preto je dnes možné vidieť na toto mesto mnohé odkazy v podobe sôch či nápisov na domoch. Medzi rokmi 1910-1913 vzniká Wrocławské výstavisko, zapísané na zozname pamiatok UNESCO. Koncom 20. storočia sa stalo mesto Wrocław centrom protikomunistickej vzbury. Viac k histórii a zaujímavostiam mesta nájdete tu.

UNIWERSYTET WROCŁAWSKI wroclaw uni-logo

Univerzita vo Wrocławi  (UWr) je jedna z najstarších univerzít v strednej Európe a najväčšia univerzita v Sliezsku, ktorá vznikla 1.10.1702 zlatou bulou vydanou Leopoldom I. (Aurea bulla fundationis Universitatis Wratislaviensis). Prvými fakultami univerzity boli fakulta katolíckej teológie a fakulta filozofie, dnes je to moderná univerzita s desiatimi fakultami, kde študuje takmer 28 000 študentov, postgraduálnych študentov a doktorandov. Viac o histórii univerzity nájdete tu. Univerzitu nájdete aj na facebooku: fb UW alebo fb IH UW

ARCHÍVNICTVO NA HISTORICKOM INŠTITÚTE

Fakulta historických a pedagogických vied (WNHiP) vznikla v roku 1945/46, avšak názov a rozdelenie fakulty sa rokmi menil. Jej súčasťou je Historický inštitút, ktorý začal svoju činnosť zhruba pred 30-timi rokmi a dnes je jedným z najdôležitejších centier výskumu a výučby poľskej historickej vedy. Na tomto inštitúte sa vyučuje aj odbor archívnictvo a správa dokumentov (viac info nájdete tu). Zaujímavosťou je, že na tomto ústave sa dajú študovať dejiny Čiech a bývalého Československa a knižnica ústavu obsahuje 130 000 zväzkov, väčšina kníh je určená k vykonávaniu štúdia.

Uniwersytet_Wrocławski,
Uniwersytet Wrocławski, hlavná budova, zdroj: internet.

 PONUKA PREDMETOV

Výučba na Historickom inštitúte prebieha primárne v poľštine. Pre viac informácií o predmetoch kontaktujte vedenie Ústavu PVHaA FF MU. Fakulta historických a pedagogických vied ponúka aj možnosť štúdia v angličtine v odboroch Antika a archeológia a Európske kultúry, kde by ste si v prípade záujmu taktiež mohli zapísať niektoré z predmetov.

Užitočné informácie

Universytet Wrocławski má pre prichádzajúcich zahraničných študentov na svojom webe pripraveného sprievodcu, v ktorom sa dozviete základné informácie, ktoré potrebujete vedieť pred príchodom na univerzitu. Veľa užitočných rád získate aj vďaka skúsenostiam českých študentov na LMU v databáze Erasmus, ktorú nájdete tu.

ŠTÚDIUM A JAZYK

/uchádzač by mal mať poľštinu alebo angličtinu asi na úrovni B2 podľa európskych jazykových úrovní ERR/

Vybavenosť knižnice a dostupnosť materiálov je na vysokej úrovni. UWr ponúka zahraničným študentom intenzívny dvojtýždňový kurz poľštiny (aj celosemestrálny), ktorý je zdarma a prebieha pred začiatkom každého semestru. Preto ak aj momentálne nedosahujete jazykovej úrovne B2, nezúfajte a prihláste sa! Nakoľko poľština je nám veľmi podobná, určite sa bude dať s vedením ústavu dohodnúť…

„Byla jsem velice překvapena, že veškeré kopírované materiály (a že jich bylo) jsme dostávali zdarma.“ (M. Bičišťová, UJEP)

„2 týdenní pobyt pořádaný univerzitou, doporučuji se zúčastnit :)“ (M. Vrána, TUL)

VOĽNÝ ČAS

Wrocław je jedným z najkrajších a najstarších poľským miest. Mesto má mimoriadny riečny systém, ktorý ho riekou Odrou rozdeľuje na dvanásť ostrovov, ktoré sú medzi sebou prepojené stovkami mostov, aj preto je toto mesto nazývané poľskými Benátkami. Wrocław sa taktiež môže pochváliť mnohými pamiatkami, ako napríklad hlavným námestím Rynek (jedno z najväčších stredovekých námestí), kostol sv. Alžbety, ktorý dominuje celému námestiu, katedrála sv. Jána krstiteľa, ktorá sa nachádza v najstaršej časti mesta na ostrove Tumski a nájdete tu mnoho ďalších kostolov a múzeí. V meste sa nachádza aj zoologická či botanická záhrada a veľa iných zaujímavých miest.

worclaw radnica
Radnica, zdroj: internet.

Môžeme povedať, že Wrocław je študentským mestom, a preto je mesto plné barov a klubov, ktoré sú každý večer plné. Na hlavnom námestí môžete vyberať z malých pivovarov. Taktiež na niektorých miestach platia študentské zľavy!

„Wroclaw je kulturní město, kde o akce není nouze. Stojí za to navštívit Wroclawskou fontánu, Japonský ogród, operu. Je tam také množství parků, cyklostezek a možnost vypůjčit si kanoe“ (M. Slipková, UJEP)

UBYTOVANIE

V rámci Uniwersytet Wrocławski sa zahraniční študenti zväčša ubytovávajú na susediacich internátoch Kredka a Olowek. Vzdialenosť od centra je asi 10 minút MHD. Kuchyňa a sociálne zariadenie je uspôsobené pre 2 izby, tj. 2-4 osoby, každá izba má vlastný balkón. Internet je na kábel, ktorý je nutné si vybaviť v administratívnej kancelárii, čo trvá aj týždeň. Ceny ubytovania sa pohybujú medzi 100-120eur. Na začiatku pobytu sa platí depozit (kaucia) v hodnote jedného nájmu, ktorá je na konci semestru vrátená. Viac info k internátom nájdete tu.

„Je to jedna z levnějších variant bydlení v Polsku a není to daleko k mé fakultě. Vybavení koleje je dobré, třeba si přivést nebo koupit switch (na pokoji je jenom jedna přípojka k internetu), taky je dobré koupit si sušák na věci, takz je dobré přinést si nějaké nádobí v kuchyni není žádné.“ (M. Martinisková, UK)

DOPRAVA

Cestovanie z Brna do Wrocławu je možné vlakom s prestupom v Pardubicích či Ústí n. O. alebo autobusom s prestupom v Hradci Králové, pri včasnej rezervácii je možné kúpiť lístok za akčné ceny, spiatočný lístok stojí od 15 eur. V rámci Poľska je cestovanie lacnejšie ako v ČR, výhodné sú autobusové spojenia cez PolskiBus. Môžete tiež využiť cestovanie spolujazdou, napr. cez jízdomat alebo blablacars.

Z internátu do centra sa dá ľahko dostať aj pešo za 30 minút, hromadnou dopravou je to 10 minút. Jednorazový lístok stojí 1,50 zl. Taktiež je možné využiť mesačnú kartu Urbancard za 12 eur. Pokuta za jazdu na čierno činí cca 150 zl, takže sa oplatí kupovať lístky. V meste je možnosť skoro na každom rohu požičať si bicykel za minimálnu sumu, ktorú často využívajú práve študenti. Pred prvým požičaním je nutné sa registrovať. Rozpis autobusových poriadkov nájdete tu a stránku mestského dopravného podniku tu.

„chodieval som električkou (1,20 zl 1 cesta), v lete hodne pešo, dá sa tiež lacno kúpiť bicykel alebo požičať jednorázovo mestský“ (P. Ondrejka, MU)

FINANCIE

Študijný program Erasmus+ na Uniwersytet Wrocławski je podporovaný čiastkou 300e/mes. Podľa skúseností českých študentov im táto čiastka pokryla 90-100% nákladov spojených so životom v zahraničí (pre detailnejšie rozpisy viď databázy Erasmus).

RADY

„Studenti mají 50% slevu na vlaky, takže cestovat po Polsku lze velice výhodně. Já jsem ovšem byla jen v Krakově a Osvětimi. Ubytování na hlavním Rynku v Krakově vyšlo na cca 300 korun.“ (M. Bičišťová, UJEP)

wroclaw
Wrocław a dvesto trpaslíkov, zdroj: http://www.webjournal.sk/clanok/4470/vroclav-a-dvesto-trpaslikov

AV & LK & MG