NÖ Landesarchiv St. Pölten

Niederösterreichisches Landesarchiv je jedným z najvýznamnejších rakúskych archívov, ktorom naši študenti sporadicky praxujú už niekoľko rokov. Vďaka dohode s ústavom PVHaA si nemusia študenti dohadovať podmienky sami, ale majú možnosť ísť do „zabehnutých koľají“, teda môžu jasne vedieť, čo ich na praxi čaká a nemusia sa trápiť vymýšľaním pracovného plánu. Jedinou podmienkou je nemčina na úrovni aspoň B1, všetko ostatné sa naučíte na mieste :)

Nasledujúci text vytvorila naša študentka Terka, ktorá pracovala v St. Pölten v lete 2015, má teda s praxou vlastnú skúsenosť.

SANKT PÖLTEN

st.polten1

  • česky Svatý Hypolit
  • nachází se cca 70 km západně od Vídně v Alpském předhůří v údolí Wachau
  • od roku 1986 hlavní město Dolního Rakouska a zároveň největší město této spolkové země
  • nachází se zde moderní vládní čtvrť, kde má sídlo i Zemský archiv, Zemská knihovna a Zemské museum

Území St.Pöltenu bylo osídleno už od mladší doby kamenné. Od konce 1. st. př. n. l. až do roku 450 n. l. se na tomto území nacházelo římské město Aelium Cetium, což bylo nejvýznamnější zásobovací město římské provincie Noricum. Název St. Pölten město získalo podle kláštera sv. Hypolita (Pölten je poněmčený výraz tohoto svatého), který zde byl vybudován někdy na přelomu 8./9. st. St.Pölten patří k nejstarším městům Rakouska – městské privilegium mu bylo uděleno roku 1159 biskupem Konrádem von Passau. V průběhu 17./18. st. se město stalo zásluhou Jacoba Prandtauera centrem baroka. V té době byl vybudován Dóm, klášter karmelitánek, Institut anglických slečen, fasáda radnice a další. Reformy Josefa II. vytvořily ze St.Pöltenu církevní centrum a roku 1785 sem bylo přemístěno biskupství vídeňského Nového Města. Roku 1863 zde byla založena židovská obec, která čítala zhruba 800 obyvatel. V průběhu WW2 byl St.Pölten důležitým místem protinacistického odporu. Více o historii na německé wiki.

NÖ LANDESARCHIV – Dolnorakouský zemský archiv

1- St. Pölten(1)
autor: D. Knichal

Od roku 1862 existoval původně samostatný stavovský archiv (Staändisches Archic – NÖ Landesarchiv), ke kterému roku 1897 vznikl vládní archiv (Regierungsarchiv – k .k. Archiv für NÖ). Tyto dva samostatné archivy byly roku 1940 sloučeny do jednoho Říšského archivu (Reichsarchiv Niederdonau), který od roku 1945 nese název NÖ Landesarchiv. K roku 1984 došlo ke sloučení zemského archivu s Dolnorakouským vlastivědným institutem. Dolnorakouský zemský archiv měl původně sídlo ve Vídni a až roku 1997 se přestěhoval do St.Pölten. Roku 2011 došlo ke sloučení s Dolnorakouskou zemskou knihovnou.

Dolnorakouský zemský archiv se stará o pět základních referátů – Stavovský archiv, Vládní archiv I (do počátku 20. st.) a Vládní archiv II (od počátku 20. st.), Soudní archiv a Dolnorakouský vlastivědný institut.

Jako každý jiný archiv se i NÖ Landesarchiv věnuje publikační činnosti (vydává NÖLA. Mitteilungen aus dem Niederösterreichischen Landesarchiv, katalogy k výstavám, Aufhebens Wert – publikace k 150letému jubileu zemského archivu a další). Zemský archiv se také věnuje projektům digitalizace a je součástí Sdružení rakouských archivářů, které podporuje archivy a jejich vědecké zájmy, věnuje se vzdělávání a odborné přípravě archivářů, informuje o novém vývoji a objevech a vydává časopis SCRINIUM. NÖLA současně nabízí certifikovaný kurz pro základní archivní vzdělání a další vzdělání ve specielních oborech. Více informací najdete na oficielních webových stránkách Zemského archivu a Zemské knihovny.

NÁPLŇ PRAXE

Náplní praxe bylo nejprve jednoduché seřazování aktových spisů podle čísel jednacích a „túry“ po depozitářích. Postupem času jsme se ale dostali k pořádání fondů, jako byl okresní soud, farní archiv Michelstetten, klášterní archiv Scheibbs nebo panství Traismauer. Součástí praxe byla také dvoudenní zkušenost s pracovnicí restaurátorské dílny. Také nás mile potěšilo, že jsme měli nárok na dva dny dovolené měsíčně, které jsme samozřejmě využili v plné míře :-D

1
pracovní místa, autor: K. Stehlíková

Současně ale varuji, že povinností praktikanta je odpracovat si 40 hodin týdně, přičemž jsme si pracovní dobu mohli rozvrhnout podle sebe (například Po-Čt jsme pracovali od 8-17 hod. a v pátek jsme končili ve 13 hod.). Takže záleží na každém z vás, jak na tom budete s časem, financemi a hlavně energií. :)

Užitečné informace

JAZYK

Jelikož se jedná o praxi, je zde dorozumívacím jazykem němčina a to alespoň na úrovni B1 (ve smlouvě Learning Agreement jsme však měli zaškrtnutou B2). Město samozřejmě nabízí jazykové kurzy němčiny, ty si ale musí student zaplatit sám, protože jazykové kurzy nejsou náplní praxe. Zde dávám alespoň pár odkazů, které jsem našla na webu NOE, SI UNA nebo LI.at.

VOLNÝ ČAS

st.polten3
St. Pölten, zdroj: internet

Přímo ve městě mnoho možností kam vyrazit není. Kromě procházky v centru města může člověk navštívit Zemské muzeu a Klangturm (vyhlídková věž se vstupem zdarma). Město také nabízí množství parků (jeden mimo jiné s oborou s lesní zvěří) a přehradu, kterou místní v létě využívají místo koupaliště. Skrze St. Pölten vede také cyklostezka, přímo v centru se nachází krytý bazén i venkovní koupaliště, každou sobotu se konají na náměstí trhy a v létě se naskytne i možnost navštívit nějaký hudební festival. V létě se také každé druhé úterý konala organizovaná jízda na inlinech po městě. Více na oficielních stránkách města.

Co se týče okolí, tak to nabízí krásnou krajinu a mnoho zajímavých míst. Namátkou třeba benediktinský klášter Melk, město Krems s krásným historickým centrem, cisterciácký klášter Lilienfeld a další. Ze vzdálenějších míst se vyplatí navštívit poutní místo Mariazell a samozřejmě samotnou Vídeň.

UBYTOVÁNÍ

Hned na začátek musím říct, že rakouské ubytování na studentských kolejích se nedá s těmi českými srovnávat – tedy v pozitivním slova smyslu.

Campus domus

U tohoto ubytování se jedná o bytové buňky, kde jsou 3 samostatné jednolůžkové pokoje (každý má vlastní klíč), 2 koupelny, 1 toaleta a kuchyňka, která bohužel není vybavená nádobím. Taky peřiny si musíte dovézt vlastní. Další nevýhodou je i nutnost zaplatit ubytovací kauci 540 euro, což je dvojměsíční nájem, kterou vám vrátí až při odevzdávání klíčů a to na ruku (možná by se ale dalo domluvit na převodu na účet). Na druhou stranu se jedná opravdu o pěkné ubytování, přes prázdniny tam není ani noha a návštěvy vám nikdo nekontroluje :). Navíc do archivu to máte 20 minut chůze.

Kolpinghaus

Zde se jedná o středoškolské koleje, kde je možnost mít jednolůžkový nebo dvojlůžkový pokoj s vlastní kuchyňkou (nevybavenou) a koupelnou. Cena za jednolůžkový pokoj je 328 euro, ale je zde zahrnuta i snídaně. O prázdninách zde ale nevaří, takže se dá domluvit na nižší ceně, anebo vám místo snídaní nabídnou peřiny, které si jinak taky musíte dovézt vlastní. Kladná stránka tohoto ubytování je, že není nutné platit ubytovací kauci. Na druhou stranu je zde menší nevýhoda – recepce – kde občas někdo vysedává a hlídá budovu. O víkendu tam ale nikdo nebývá, takže víkendové návštěvy nejsou problém. Vzdálenost od archivu je i zde kolem 20 minut chůze.

Wihast

S tímto ubytováním nemám bohužel zkušenosti. Nejprve mi neodpovídali na maily a potom už neměli volná místa. Jediné co k těmto kolejím mohu říct je, že se nachází hned vedle Campus domus a z venku vypadají podobně.

DOPRAVA

Pokud se chystáte využít vlakovou dopravu, tak doporučuji se podívat na rakouského dopravce ÖBB, se kterými se z Brna do St.Pöltenu dostanete za cenu kolem 10 euro (jízdenku je ale většinou nutno koupit v předstihu, ale někdy se tyto akční jízdenky dají sehnat i na poslední chvíli). Na druhou stranu jízdenka ze St.Pöltenu do Vídně stojí taky kolem 10 euro (jen jednosměrná) a to ještě když si ji koupíte přes internet… Přímo na nádraží je dražší.

Co se týče MHD přímo V St.Pöltenu, tak tu má na starosti společnost Wiesel. Já osobně jsem ji ani jednou nevyužila, protože vše potřebné i nepotřebné jsem měla v dosahu 20 minut pěšky. Zde je ale odkaz, kdyby měl někdo jiný názor či potřebu.

FINANCE

Co se týče stipendia, tak to u praxe v Rakousku činí 600 euro měsíčně, což v podstatě plně pokryje život v Rakousku. Jediné s čím je potřeba počítat je ubytovací kauce, které se nejspíš nevyhnete, a pak taky pojištění, které na dva měsíce činí kolem 2000-2500 Kč.

Autor: Tereza Dlesková

03
přehrada, autor: T. Dlesková

Skúsenosti našich študentov v zahraničí nájdete na našom webe v časti Zkušenosti studentů. V Landesarchiv St. Pöltene bolo už niekoľko našich študentov, napr. David, Klára, Jonáš či Tereza.

Napsat komentář